روسیه کشوری صنعتی است و فرهنگی مصرف گرا دارد. این کشور به واردات کالا متکی است. مشاهده لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه، نشان می‌دهد که این کشور تا چه حد به واردات وابسته است. کالاهای صادراتی ایران به روسیه با کیفیت بالایی ارائه می‌شوند. ارزش واردات کالا در کشور روسیه در حدود ۱۳۰میلیارد دلار ارزیابی شده است.

صادرات ایران به روسیه

در حدود ۷۰درصد از کالاهای صادراتی ایران به روسیه مواد غذایی است. علاوه بر آن صادرات زالو به روسیه به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

به طوری که در سال‌های اخیر، صادرات ایران به روسیه در حدود ۳۰درصد افزایش داشته است.

نگاهی به لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه نشان می‌دهد که سهم ایران از صدور ماهی به روسیه در حدود ۲میلیون دلار و صادرات گوجه فرنگی به این کشور در سال‌های اخیر در حدود ۱۰میلیون دلار بوده است.

کشمش یکی دیگر از کالاهایی است که در لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه قرار می‌گیرد.

این کالای پرطرفدار در سال‌های اخیر در حدود ۱۸میلیون دلار بوده است.

لبنیات یکی دیگر از محصولاتی است که در این لیست قرار دارد.

لیست صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه

اگر بخواهیم لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه را ارائه دهیم باید محصولات زیادی را در نظر داشته باشیم.

در این زمینه محصولات کشاورزی و باغی مثل خیار، انگور، سبزی، کیوی، کلم و انواع صیفی جات مثل هندوانه، فلفل، پیاز و دیگر موارد مثل پسته را می‌توان در نظر گرفت که در سال‌های گذشته بیشترین حجم صادرات به این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

در لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه، سالانه در حدود ۵ میلیون تن گوجه و سیب زمینی و در حدود ۱۷میلیون تن سبزیجات در کشور تولید می‌شود و در این زمینه مشکلی برای صادرات این محصولات دیده نشده است.

پیشنهاد مطالعه
واردات ماشین آلات صنعتی

لیست اقلام صادرات ایران به روسیه در دهه اخیر

نگاهی به لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه در ده‌های اخیر نشان می‌دهد که میزان صادرات کالاهایی مثل:

پسته، خیارشور، انگور، کلم، مربا، ژله، سیب‌زمینی، خرما، کیوی، رب گوجه فرنگی، توتون و تنباکو در سال ۱۳۸۹ در حدود ۳۲۹میلیون دلار بوده است.

اما همین مقدار در سال ۱۳۹۰افزایش داشته و در سال ۱۳۹۱از  مرز ۴۱۵میلیون دلار گذشته است. بعد از آن در سال ۱۳۹۱این مقدار باز هم افزایش بیشتری داشته و در سال ۱۳۹۱به  ۷۵۸میلیون دلار رسیده است.

در سال  ۹۱لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه باز هم افزایش بیشتری داشت. پس از این تاریخ رشد صادرات کالاهای ایران به روسیه تا مدتی رشد بسیار کمی داشت. لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه در این سال بیشتر کالاهای کشاورزی و کالاهای سنتی را در بر می‌گرفت.

در این سال علاوه بر کالاهای کشاورزی، سیمان، لیوان پایه‌دار، بخاری، پلی‌اتیلن، لوازم خانگی و غیره در لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه قرار گرفت.

پس از سال ۱۳۹۱، از سال ۹۲ روند رشد مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و روسیه متوقف شد، به این شکل در این سال، صادرات ایران به کشور روسیه با کاهش ۱۸۵ میلیون دلاری مواجه شده و به ۳۰۹ میلیون دلار رسید.

این کاهش رشد در سال بعد از آن، یعنی سال ۱۳۹۳ نیز همچنان ادامه یافت و صادرات ایران در این سال به ۲۹۱میلیون دلار رسید.

این در حالی است که در همین سال واردات ایران از روسیه با نرخ رشد بیشتری همراه شد.

ارائه لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه به صورت جامع و کامل کار آسانی نخواهد بود. زیرا روابط بازرگانی این دو کشور در دوره‌های مختلف یکسان نبوده است و برخی کالاها در یک دوره صادرات بیشتری داشته و برخی دیگر کمتر صادر شده‌اند

پیشنهاد مطالعه
بازارچه مرزی

علت کاهش صادرات ایران به روسیه

علت شرایط ایجاد شده در روسیه و کاهش صادرات ایران در سال ۱۳۹۳، ایجاد بحران در اوکراین بود.

در سال ۱۳۹۳ لیست کالاهای صادراتی ایران تنها شامل مواردی مثل خیار و خیارترشی، مکمل‌های دارویی، سبزیجات، رب گوجه فرنگی، کیوی، کلم، پسته، خرما آلبالو، سیب‌زمینی، هندوانه و سیمان سفید می‌شد.

روابط ایران و روسیه در زمینه اقتصادی، در دوره‌های مختلف، متفاوت و با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است.

در برخی مواقع، موانعی در این راه وجود داشته است که سبب کاهش روابط شده است.

حداقل سرمایه برای صادرات به روسیه

تسهیلات کالاهای صادراتی به روسیه

برای استفاده از تسهیلات در زمینه کالاهای صادراتی به روسیه باید شرایطی مقرر شود که صادرکنندگان از آن آگاهی داشته باشند.

با ایجاد این شرایط و استفاده از تسهیلات مورد نظر، بازرگانان می‌توانند صادرات خود را توسعه دهند.

ایجاد تحول در روابط بانکی بین ایران و روسیه فرصتی را برای حمایت از صادرکنندگان ایجاد می‌کند تا تسهیلاتی را در اختیار بگیرند.

برای شکل‌گیری این مورد بانک مالی روسیه با بانک توسعه صادرات در ایران قراردادهایی را منعقد کرده‌ و در حدود ۱۰میلیون یورو برای آن در نظر گرفته‌اند.

به این صورت مراحل استفاده از تسهیلات برای کالاهای صادراتی ایران به روسیه به این شکل است که با ایجاد قراردادی بین تجار صادر کننده در ایران و روسیه درخواستی از قرارداد به بانک RFC برای اعتبار سنجی فرستاده می‌شود.

یک نسخه از قرارداد نیز برای تایید به بانک توسعه صادرات ایران ارسال خواهد شد و بعد از تایید اسناد توسط بانک روسی، معامله شده و وجه مورد نظر پرداخت خواهد شد. سپس مبلغ اسناد به حساب ارزی صادرکننده واریز خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه
خرید کالا از AMAZON و EBAY

مشکلات صادرات کالا به روسیه

از جمله این مشکلات در زمینه صادرات را می‌توان مساله حمل و نقل دریایی در این کشور دانست.

زیرا در زمینه حرکت کشتی‌ها نیز در مبحث نوبت دهی به کشتی های ایرانی در بندرهای روسیه محدودیت‌هایی وجود دارد.

به این دلیل باید اقداماتی برای رفع این موانع و توسعه روابط بین دو کشور صورت گیرد.

با شکل‌گیری چنین شرایطی در سال‌های اخیر یک هیات تجاری از کشور روسیه برای توسعه تجارت این دو کشور به ایران آمدند تا برای بهتر کردن روند صادرات و واردات بین دو کشور رایزنی کنند.

موضوع دیگری که سبب به وجود آمدن نگرانی برای صادرات به روسیه است، ارزش روبل به عنوان واحد پول این کشور است.

روند کاهشی ارزش پول است که ممکن است موجب ایجاد ناامیدی برای تجار ایرانی شود.

از طرفی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه میزان تعرفه زیاد، قیمت زیاد در ایران و نبود اعتماد بین شرکت‌های روسی و شرکت‌های ایرانی و مشکلات بانکی سبب چالش‌هایی در این زمینه شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120630997 تماس جهت مشاوره در واتس اپ