محاسبه مالیات واردات کالا

مالیات واردات کالا از قدیمى‌ترین و رایج‌ترین نوع مالیات در دنیا است. درآمد حاصل از مالیات واردات کالا در بودجه دولت صرف مواردی چون حقوق گمرک، سود بازرگانی، عوارض خودروهای وارداتی، حق‌ ثبت سفارش کالا و عواید جایگزین آن می‌شود.
نحوه محاسبه مالیات واردات کالا
مالیات واردات کالا عبارت است از ارزش گمرکی کالا، هزینه حمل و نقل و قیمت خرید و حق بیمه که با حقوق ورودی کالا که در اوراق گمرکی قرار گرفته جمع می‌شود. محاسبه مالیات و اصول واردات کالا از خدمات شرکت بازرگانی آوات است.

 محاسبه مالیات واردات کالا در اظهارنامه گمرکی

۱- محاسبه ارزش گمرکی یا ارزش سیف کالا که عبارت از مبلغ ارزی کالا است که در نرخ ارز اعلامی توسط گمرک با هزینه بیمه کالا جمع می‌شود.
۲- ارزش گمرکی کالا در تعرفه گمرکی ضرب شده و طبق قانون صادرات و واردات سال ۹۶ با تعیین حقوق گمرکی آن.
۳- جمع ارزش گمرکی کالا و حقوق گمرکی برای تعیین مالیات ضرب در ۴درصد می‌شود.
۴- جمع ارزش گمرکی کالا و حقوق گمرکی برای تعیین عوارض ضرب در ۹درصد می‌شود.
۵- جمع حقوق گمرکی، مالیات، عوارض و تعیین مبلغ قابل پرداخت به گمرک در نظر گرفته می‌شود.
۶- حقوق گمرکی، مالیات و عوارض برابر با مبالغ پرداختی به گمرک، جمع می‌شوند.

محاسبه آنلاین هزینه‌های گمرک مالیات واردات کالا

برای محاسبه هزینه‌های پرداختی گمرک و مالیات واردات کالا، با فرمول زیر عمل می‌شود. برای محاسبه کردن ارزش سیف کالا باید مقدار ریالی آن کالا به دست آید. به طوری که ارزش کالای وارداتی درج شده در پروفرما با مبلغ کرایه حمل کالا که توسط کشتیرانی هماهنگ می‌شود با هم جمع شده و در نرخ رسمی ارز که توسط گمرک ارائه می‌شود ضرب، و مبلغ آن با بیمه جمع شود.
ارزش فوب کالا + ارزش کرایه حمل خارجی + بیمه = ارزش

پیشنهاد مطالعه
صادرات به اتریش

مبالغ پرداختی به گمرک مالیات واردات کالا

۱-حقوق ورودی: حقوق ورودی هر کالا مشخص است. محاسبه حقوق ورودی از طریق فرمول زیر است.
ارزش سیف کالا و نرخ حقوق ورودی % = حقوق ورودی قابل پرداخت به گمرک
۲- نیم درصد هلال احمر: فرمول: حقوق ورودی ۱% = حق هلال احمر
۳- مالیات بر ارزش افزوده: ارزش گمرکی + حقوق ورودی۹% = مالیات بر ارزش افزوده
۴-علاوه بر هزینه‌های مربوط به گمرک، هزینه کارمزد ثبت سفارش هم مهم است. اگر هزینه به صورت TT پرداخت شود مبلغ کل پروفرما در نرخ روز ارز بر ۲۰۰۰ تقسیم می‌شود. اگر LC، ۳ ماه اول مجموعاً ۲ در هزار مبلغ گشایش اعتبار و به ازاء هر ماه اضافی نیم در هزار مبلغ گشایش اعتبار است.

مالیات واردات کالا در ایران

طبق قانون گمرک که در سال ۱۳۵۰ در ایران تصویب شد، میزان حقوق گمرک طبق جداول تعرفه گمرکى مشخص شده در قانون مزبور تعیین و اخذ می‌شود. بنابراین تعرفه‌هاى سود بازرگانى همه‌ساله به همراه مقررات صادرات و واردات اصلاح می‌شود. عوارض ماشین‌های وارداتی و مالیات واردات کالا، در تبصره ۶۲ قانون بودجه سال ۱۳۶۴ از ده درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت و در ماده ۶ قانون وصول مالیات از بعضى از کالاها و خدمات به ۳۰ درصد رسید که ملاک عمل دریافت این درآمد است.
درآمد حق‌الثبت سفارش کالا از سال ۱۳۴۶ بر اساس تبصره ۱۶ قانون متمم بودجه همان سال به میزان ۲ درصد افزایش یافت، که تعرفه جدید طبق ماده ۵ قانون وصول مالیات بر واردات از بعضى از کالاها و خدمات مصوب ۲۶خرداد سال ۱۳۶۶ مجلس شوراى اسلامى به ۵ درصد و بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۶۸ به ۵ درصد براى کالاهاى اساسى و ۱۵ درصد براى دیگر کالاها، تغییر کرد. از سال۱۳۷۱، طبق تبصره ۱۴ قانون بودجه، این تعرفه به مأخذ ۵ ریال به‌ازاء یک دلار براى کالاهاى اساسى و ۲۰ ریال به‌ازاء هر دلار براى دیگر کالاها دریافت شد.
دریافت مالیات واردات کالا به شکل دروازه‌اى، طبق بند الف ماده ۲ قانون لغو عوارض دروازه‌اى است که بر اساس آن، طبق حقوق گمرکى و سود بازرگانى، واردات کشور که به ‌وسیله گمرک وصول شده‌اند، اضافه می‌شوند که شش درصد آن طبق تبصره ۴۰ قانون بودجه سال ۱۳۴۴ ضمن یک ردیف جداگانه در بودجه منظور می‌‌شود. با توجه به کاهش درآمدهاى ارزى و واردات، سهم مالیات واردات کالا به ‌تدریج کاهش یافت. به‌ طوری که در سال ۱۳۶۷ به کمترین حد خود، ۱۴۸ درصد رسید. طى دوره ۷۲ ـ ۱۳۶۸، این روند افزایش یافت. به‌طورى که عملکرد آن در سال ۱۳۷۲ حاکى از سهم حدود ۲۸ درصد از مالیات بود. سهم مالیات واردات کالا در سال ۱۳۷۴، به ۱۷۱درصد رسید. در این میان، انواع مالیات بر واردات، سود بازرگانى۶۳ درصد، بالاترین سهم را داشت که بعد از آن حق‌الثبت سفارش کالا در حدود ۲۲درصد و عوارض مربوط به خودروهای وارداتی در حدود ۵درصد بود.

پیشنهاد مطالعه
واردات لباس زیر

مراحل واردات کالا

برای واردات کالا باید در ابتدا کالای مورد نظر را انتخاب کرد و سپس به انتخاب فروشنده پرداخت. برای انتخاب محصول باید شرایط کشور مورد نظر و کشور خود را در نظر بگیریم و بعد از آن به سراغ انتخاب فروشنده برویم. قبل از انتخاب محصول، باید از قیمت آن در کشورهای دیگر و مالیات واردات کالا و دیگر قوانین گمرکی آگاهی داشته باشیم. شرکت‌های بسیاری وجود دارند که در زمینه بازرگانی فعالیت می‌کنند و می‌توانند در انتخاب فروشنده، قوانین بازرگانی و مالیات واردات کالا افراد را راهنمایی کنند. فروشنده‌ها در چین به چند دسته تقسیم می‌شوند. این فروشنده‌ها شامل مونتاژ کننده، شرکت‌های بزرگ و کوچک و شرکت‌های وارد کننده می‌شوند.
بدون شک، فردی که در زمینه واردات تجربه ندارد، نمی‌تواند در این زمینه وارد شود زیرا از شرایط و قوانین مربوط به واردات آگاهی ندارد. بنابراین برای این که بتواند در این زمینه وارد شده و دچار مشکل نشود، باید از شرکت‌های بازرگانی در این زمینه، کمک گرفته و واردات خود را انجام دهند. بدون شک آگاهی از شرایط واردات، مستلزم آگاهی از آسان‌ترین راه‌های حمل و نقل و ترخیص کالا و مالیات واردات کالا و دیگر امور مربوط به گمرک است. بنابراین بهترین ترخیص در زمینه واردات را می‌توان از طریق همکاری با یک شرکت بازرگانی رقم زد. همکاری با شرکت‌های بازرگانی در زمینه واردات، علاوه بر افزایش سوددهی فرد، کاهش احتمال خسارت و ضرر در زمینه تجارت به ویژه در مورد هزینه‌های مربوط به واردات از جمله مالیات واردات کالا را برای وی آسان خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه
صادرات مواد غذایی به اروپا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120630997 تماس جهت مشاوره در واتس اپ