حوالجات ارزی

محاسبه کارمزد حواله ارزی | چطور کارمزد کمتری بپردازیم

با گسترش روابط اقتصادی و سیاسی کشورمان با دیگر کشورهای جهان، ارسال حواله به عنوان یکی از سریع‌ترین روش‌های انتقال وجه، محبوبیت ویژه‌ای پیدا کرده است. مراحل ارسال حواله ممکن است بسته به روش انتخابی مانند حواله وسترن یونیون، سوئیفت، پی پال، مانی گرام و … متفاوت باشد اما یک موضوع حتمی ست و آن پرداخت کارمزد است. اگر قصد ارسال حواله را دارید برای اطلاع از روشهای محاسبه کارمزد حواله ارزی کافی ست با کارشناسان ما در بازرگانی آوات تماس بگیرید. در ادامه بیشتر در مورد مزایای ارسال حواله و روش محاسبه نرخ کارمزد توضیح خواهیم داد.

فرمول محاسبه کارمزد حواله ارزی

مزایای ارسال حواله ارزی

در گذشته که ارسال حواله رواج زیادی پیدا نکرده بود، بانکها مسئولیت اصلی ارسال پول به حساب دیگر افراد در کشورهای مختلف را ایفا می‌کردند. تراکنش بانکی اگرچه روش مطمئنی بود، اما با تاخیر همراه بود و گاهاً بین ۵ روز تا یک هفته طول می‌کشید که پول به حساب دریافت کننده واریز شود و این موضوع به ویژه در زمانهایی که به ارسال اورژانسی و سریع پول نیاز بود، مشکلاتی را به وجود می‌آورد. اینجا بود که ارسال حواله رواج زیادی پیدا کرد.

حوالجات ارزی نیز توسط بانکها و صرافی‌های مجاز ارسال می‌شوند بنابراین به همان اندازه‌ی واریز بانکی ایمن هستند. اما یک مزیت اصلی ‌ارسال حواله ارزی شخصی این است که آنها بسیار سریع بوده و بسته به روش انتخابی می‌توانند پول را در عرض چند ساعت به دست دریافت کننده برسانند. ارسال حواله می‌تواند براساس کلیه‌ی ارزهای رایج انجام شود، مانند حواله دلار به استرالیا، حواله روپیه به هند، حواله یورو به آلمان و ….

نکته‌ی مهم این است که بانکها و صرافی هایی که حواله انجام میدهند در ازای انجام این خدمت بانکی از شما مبلغی به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. واریز بانکی نیز کارمزد دارد اما در مقایسه با حواله کمتر است. حواله چون سرعت بیشتری دارد، کارمزد بیشتری نیز دارد. بعلاوه کارمزد تنها در مورد ارسال حواله از ایران به دیگر کشورها نیست بلکه کارمزد انتقال پول به ایران نیز دریافت می‌شود. اما نحوه محاسبه کارمزد حواله ارزی چگونه است و بر چه اساسی انجام می‌شود.

انواع کارمزد ارسال حواله

ارسال حواله دارای کارمزدهای ارزی و ریالی ست که بخشی در زمان ارسال حواله و بخشی دیگر در زمان دریافت آن از طرفین گرفته می‌شود.

کارمزد ریالی ارسال حواله: تعرفه‌ی کارمزد ریالی یک هزینه‌ی متغیر است و به خاطر ارسال، ابطال، اصلاح و انتقال ارز بین حسابها از ارسال کننده‌ی حواله دریافت می‌شود.

کارمزد ارزی ارسال حواله: این کارمزد، همان کارمزدی ست که پس از ارسال حواله و از دریافت کننده دریافت می‌شود که بسته به ارز کشور مقصد متغیر است.

انواع کارمزد ارسال حواله

محاسبه کارمزد حواله ارزی چطور انجام می‌شود

برای سهولت کار از فرمول‌های مشخصی برای محاسبه کارمزد حواله ارزی استفاده می‌شود که به شرح زیراند:

 • حواله نیم در هزار: حداقل ۳ دلار هزینه حواله ارزی یا معادل ریالی آن و حداکثر ۵۰ دلار کارمزد یا معادل ریالی
 • یک در هزار: حداقل ۳ دلار کارمزد یا معادل ریالی آن و حداکثر ۱۰۰ دلار کارمزد یا معادل ریالی آن
 • برعهد گیرنده حواله ارزی: یک و نیم در هزار (حداقل ۳ دلار هزینه حواله ارزی یا معادل ریالی آن و حداکثر ۱۵۰ دلار یا معادل ریالی آن)
 • برعهده فرستنده حواله ارزی: یک و نیم در هزار + معادل ریالی ۵ دلار کارمزد + تکمیل فرم تعهدنامه (حداقل ۸ دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر ۱۵۵ دلار کارمزد یا معادل ریالی آن)
 • ابطال حواله وارده: مقطوع ۲۵دلار کارمزد و یا معادل ریالی آن
 • ابطال حواله ارسالی: مقطوع ۱۰ دلار کارمزد و یا معادل ریالی آن
 • اصلاح حواله ارسالی: مقطوع ۵ دلار کارمزد و یا معادل ریالی آن

عوامل تاثیرگذار بر نرخ کارمزد

نرخ کارمزد صرافی و بانک برای ارسال حواله تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد:

 • نرخ ارز: یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیر گذار بر فرمول محاسبه کارمزد حواله ارزی، نرخ ارز مورد نظر است. نرخ ارز به صورت لحظه‌ای دریافت می‌شود و بنابراین باید نرخ کارمزد را در لحظه‌ی ارسال حواله مشخص کرد. مسلماً کارمزد ارسال حواله برای ارزهای گران قیمتی مانند دلار به مراتب از ارزهای ارزان‌تر چون ریال بیشتر خواهد بود.
 • مقصد ارسال حواله: همانطور که مشخص است هرچقدر مقصد ارسال حواله در موقعیت جغرافیایی دورتری باشد، نرخ کارمزد آن افزایش می‌یابد. بر این اساس، کارمزد حواله ارزی به ترکیه با کارمزد حواله دلار به کانادا یا کارمزد حواله دلار به استرالیا و حتی کارمزد انتقال پول از آلمان به ایران تفاوت دارد.

عوامل تاثیرگذار بر نرخ کارمزد

 • روش‌های ارسال حواله: سرعت ارسال حواله بسته به روشهای انتخابی می‌تواند متغیر باشد. بر این اساس روشهایی که پول را سریعتر به دست دریافت کننده می‌رسانند کارمزد بیشتری خواهند داشت.
 • هزینه‌های صرافی: هزینه‌های شخصی صرافی برای انجام خدمان بانکی نیز بر قیمت کارمزد حواله موثر خواهد بود. این کارمزد بسته به مبلغ ارسالی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برخی صرافی‌ها برای ارسال حواله بیش از ۱۰،۰۰۰ (دلار/ یورو) کارمزد بانکی ۳۰ (دلار/ یورو) دریافت می‌کنند یا برای حواله کمتر از ۲،۰۰۰ (دلار/ یورو) کارمزد بانکی شامل ۱۲۰ (دلار/ یورو) می‌باشد. همانطور که می‌بینید هرچقدر مبلغ حواله کمتر باشد کارمزد آن افزایش می‌یابد.

چطور می‌توان کارمزد کمتری پرداخت

مسلماً نرخ و روش محاسبه کارمزد حواله ارزی موضوع بسیار مهمی برای ارسال حواله محسوب می‌شود. به خصوص اگر شما به صورت دوره‌ای و مرتب به انجام این کار نیاز داشته باشید. بنابراین مبلغ کارمزدهای پرداختی می‌تواند یک هزینه‌ی قابل توجه شود. یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که بسیاری از افراد در انتخاب بانک یا صرافی برای ارسال حواله در نظر می‌گیرند- جدا از سابقه و داشتن مجوزهای لازم- نرخ کارمزد آن است. درحالی که بخشی از محاسبه کارمزد حواله ارزی از فرمول ثابتی پیروی می‌کند و نمی‌توان کاری برایش انجام داد، برخی دیگر دست صرافی و بانک است.

ما در بازرگانی آوات نه تنها مجوزهای لازم و سالها سابقه‌ی درخشان برای ارسال انواع حواله ارزی را داریم بلکه برای رفاه حال مشتریان عزیز، کمترین نرخ کارمزد حواله را دریافت می‌کنیم. هدف در آوات این است که شما تجربه‌ی بسیار خوب و موفقی از ارسال حواله داشته باشید و بتوانید با مناسب‌ترین قیمت ممکن این کار را در سریع‌ترین زمان انجام دهید. برای اطلاع از نحوه ارسال و نحوه دریافت حواله ارزی و همچنین محاسبه دقیق نرخ کارمزد انواع حواله مانند کارمزد صرافی برای انتقال پول به ترکیه، آلمان، انگلستان، استرالیا، چین، روسیه و … کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا آنها شما را راهنمایی کنند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *