در قسمت قبلی کالاهایی که پتانسیل سوددهی برای صادرات به عراق دارند را نام بردیم و توضیح دادیم که به دلایلی از جمله امنیت و راه ها هر تاجر تازه کاری نیاز دارد تا از فرد خبره و مشاور توانایی راهنمایی بگیرد. در این قسمت لازم دانستیم تا شما را با اسناد و مدارک لازم برای صادرات به عراق که در این راه نیاز دارید آشنا کنیم.

مدارک لازم که برای صادرات به عراق نیاز دارید:

1 – یکی از مدارکی که برای تجارت با کشورهای دیگر لازم است، کارت بازرگانی است. همانطور که می دانید کارت بازرگانی موارد استفاده زیادی دارد و یک تاجر برای پیش بردن کارهای تجاری خود نیاز مبرمی به این کارت دارد.

2 – سند بعدی مرتبط با محیط زیست می باشد. هیچ کشوری به طور آگاهانه اجازه ورود شرکت هایی که باعث صدمه به محیط زیست می شود را صادر نمی کند. بنابراین این امری کاملا واجب است که پیش از شروع صادرات به عراق یا هر کشور دیگری مطمئن شوید شرکت شما تمام استانداردهای لازم را رعایت کرده و مدارک مرتبط با این استانداردهای محیط زیستی را همراه داشته باشید.

3 – مانند هر کشور دیگری، عراق هم برای صدور مجوز کالا به سطح بازار، باید کیفیت محصول را تایید کند. بنابراین باید از طریق مراجع قانونی مهر استاندارد عراق را برای کالای خود تهیه کنید.

توجه : یکی از محصولات پرسود برای صادرات به عراق مواد غذایی و میوه است. به یاد داشته باشید که باید گواهی های لازم را برای نشان دادن بهداشت و سالم بودن این مواد غذایی تهیه کنید. این گواهی ها باید از طرف دولت عراق صادر شده باشند و فقط داشتن گواهی بهداشت از طرف ایران کافی نیست.

4 – گزینه بعدی لیستی از تمام کالاهایی است که قصد صادر کردن آنها را دارید. باید قبل از اقدام، هر کالا را وارد لیست کرده و مشخصات آنها را ثبت کنید. این مسئله به تسریع کار کمک می کند.

لیست اسامی کالاهای تجارت شده یکی از اسناد لازم برای صادرات به عراق می باشد.

5 – گزینه دیگری که برای صادرات به عراق کاملا واجب و حیاتی است، مجوز گمرک است. گمرک هر کشور قوانین سختی برای ورود کالا به خاک آن کشور دارد بنابراین تهیه مجوزهای لازم به شما کمک می کند تا بتوانید از دروازه های گمرک عبور کنید و تجارت خود را شروع کنید.

6 – مورد بعدی فاکتورهای کالا، فاکتور مبدا و همین طور فاکتورهای فروش کالا است. البته این فاکتورها لازم است که به زبان بین المللی یعنی انگلیسی و زبان محلی یعنی عربی باشند.

7 – صادرات به عراق و یا کشور دیگری بدون تعهد ارزی امکان پذیر نیست. تاجر باید با این کار تعهد کند که ارزش کالای صادر شده به صورت ارز به چرخه اقتصادی باز می گردد.

8 – اسناد مربوطه متفرقه. موارد نام برده شده قبلی از جمله اسناد عمومی است که همیشه وجود آن ها لازم است اما در هر دوره از زمان و با توجه به تغییرات دولت یا قوانین دولتی هر کشور، اسنادی لازم یا از رده خارج می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با مشاوران ما در Awat تماس بگیرد.

آشنایی با بازار محلی عراق برای صادرات کالاهای مورد نظر به این کشور

صرفا صادرات به عراق به شما در کسب سود نمی کند. اگر تمام مدارک را تهیه کنید، از راه های امن وارد کشور شوید و تمام مسائل اولیه پیرامون صادرات به این کشور را رعایت کنید، هنوز خان هشتم جلوی شما قرار دارد. برای موفقیت تجار خود باید به نحوی کالای خود را در بازار به نامی آشنا تبدیل کنید در غیر این صورت تبدیل به کالایی عادی در بین هزاران برند و کالای دیگر می شود و سود چندانی را عاید شما نمی کند. برای چنین هدفی قبل از هر چیز باید بازارها و مراکز خرید برجسته و مشهور در عراق را بشناسید. همینطور شناختن تاجرهای بانفوذ در این کشور به شما در صادرات به عراق کمک می کند. باید مهارت کافی برای تحلیل بازارهای بازارهای عراق داشته باشید یا از کسی با این مهارت کمک بگیرید. این تحلیل شامل مواردی مثل انتخاب کالای مورد نیاز در بازار عراق و میزان آن برای ورود به کشور مقصد و دیگر مواردی می باشد که برای افراد تازه کار نیاز به یک راهنما را قطعی می کند.

برای داشتن تجارت پرسود باید با بازارهای مقصد آشنا شوید.

چطور با شبکه تجاری در کشور عراق و وضعیت بازارهای آن را برای صادرات به عراق آشنا شویم :

آسان ترین و بدون زحمت ترین راه برای شناخت بازار هدف، کمک گرفتن از فرد آگاه است. شما می توانید به راحتی در محل کار خود بمانید و با یک یا چند تماس ساده با مشاورهای متخصص اطلاعات ضروری و دانش مورد نیاز در مورد صادرات به عراق و بازارهای آن را به دست آورید. البته روش های دیگری هم برای این کسب اطلاعات در مورد بازار کشور عراق وجود دارد که سخت تر، پیچیده تر و غیر مطمئن تر هستند. در این راه ها اطمینان صد در صدی وجود ندارد.

یکی از این روش ها تحقیق در اینترنت است. همانطور که می دانید در مورد تمام موضوعات موجود در دنیا در اینترنت اطلاعاتی می توان پیدا کرد اما مشکل این جا است که صادرات به عراق و دیگر کشورها امری پیچیده است و قوانین دائما در حال تغییر هستند پس احتمال دارد که در اینترنت با قوانین منسوخ رو به رو شوید یا جزئیاتی را از دست بدهید که در مرحله ای خاص نقش حیاتی در تجارت شما داشته باشند.

روش بعدی دیدن بازارهای عراق توسط شخص شماست. بسیاری افراد ثروت چندانی ندارند و نمی توانند فقط برای دیدن و اطلاعات به دست آوردن وارد کشور دیگری شوند و بعضی دیگر از تاجران کاملا توانایی مالی برای این کار را دارند. این روش، روش قابل توجهی است و در صورت داشتن توانایی مالی توصیه می شود اما برای صادرات به عراق کافی نیست.

برای عبور قانونی از مرزهای این کشور باید مدارک لازم برای صادرات به عراق را همراه با خود داشته باشید.

آیا شخصا وارد بازارهای عراق شدن به کسب اطلاعات کمک می کند؟ صد در صد! اما به یاد داشته باشید که تجارت و بازار کاملا پیچیده اند. مسائلی مثل مذهب، فرهنگ، دولت و بسیاری موارد دیگر در این کار دخالت دارند. با چند روز یا چند ماه تحقیق از نزدیک در بازارهای عراق شما می توانید اطلاعات خوبی به دست آورید اما هنوز هم مشاوره گرفتن را به شما توصیه می کنیم. به یاد داشته باشید که مشاوران حرفه ای صادرات به عراق سال ها تجربه را همراه خود به دوش می کشند و می توانند کمک زیادی به شما کنند.

مقاله پیشنهادی: صادرات کالا به عراق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ