صادرات و واردات

معرفی کارت بازرگانی

کارت بازرگانی

در این مقاله سعی داریم به معرفی کارت بازرگانی بپردازیم و از شرایط صدور آن صحبت خواهیم کرد.کارت بازرگانی یکی از شرایط مهم برای ورود به زمینه تجارت است. برای اینکه بتوانیم صادرات و واردات انجام دهیم و قانونی با مشکل مواجه نشویم بهتر است که کارت بازرگانی بگیریم. اگر به قوانین صادرات و واردات کالا آشنایی نداشته باشیم و یا کارت بازرگانی نداشته باشیم باید واردات کالا را از طریق کارشناسان با تجربه در زمینه اقتصاد و شرکت های بازرگانی فعال انجام دهیم. انجام دادن کار صادرات و واردات زیر نظر شرکت‌های بازرگانی که در زمینه حمل و نقل و ترخیص کالا تجربه دارند سبب می‌شود که در زمینه تجارت کمتر متضرر شویم.

در صورتی که با صنف کار نمی‌کنید و به تازگی وارد میدان واردات کالا شده‌اید و به دنبال سود هستید بهتر است قوانین تجارت کالا را مطالعه کنید تا تشخیص دهید چه نوع کالایی سودآورتر است. برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب نوع کالای وارد شده باید آگاه بود که فروش کالا از واردات آن اهمیت بیشتری دارد. بنابراین باید برای تجارت، قوانین را بدانید تا در مسئله فروش به مشکل برخورد نکنید. مهم ترین شرط ورود به تجارت و خرید و فروش داشتن کارت بازرگانی است.

کارت بازرگانی چیست؟(معرفی کارت بازرگانی)

اولین موردی که در قوانین واردات کالا اهمیت دارد. داشتن کارت بازرگانی است.با ما همراه باشید تا به معرفی کارت بازرگانی و شرایط اخذ آن بپردازیم.

کارت بازرگانی سندی است که با داشتن آن، می‌توان در واردات و صادرات کالا فعالیت کرد. کارت بازرگانی را اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان‌ها، به نام کسانی که متقاضی امر تجارت هستند صادر می‌کند.

صدور کارت بازرگانی

کارت بازرگانی

 

بعد از معرفی کارت بازرگانی لازم است بدانیم این کارت برای چه اشخاصی قابلیت صادر شدن دارد.کارت بازرگانی به دو صورت برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی صادر شده و قابل برداشت است.

الف) اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی با داشتن حداقل سن ۲۱سال و داشتن پایان خدمت و همچنین سه سال سابقه در زمینه تجارت، و داشتن مدرک و یا مجوز تولید در صورتی که کار آنها به تایید دو نفر تاجر دارای کارت بازرگانی برسد می توانند کارت بازرگانی دریافت کنند. این افراد باید علاوه بر داشتن محل کسب ملی و یا استیجاری، دفتر قانونی نیز داشته و یک حساب جاری در نزد یکی از بانک‌ها نیز داشته باشند.

ب) اشخاص حقیقی غیرایرانی

اشخاص حقیقی که ایرانی نیستند با داشتن شرایطی می‌توانند کارت بازرگانی دریافت کنند. این افراد باید تمامی شروط ذکر شده برای اشخاص حقوقی را داشته باشند و تنها برگ پایان خدمت آنها است که در این زمینه ضرورتی ندارد. این افراد باید دارای پروانه کار بوده و مدارک مورد نیاز را برای صدور کارت بازرگانی را ارائه کنند.

این افراد باید اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی را که اداره ثبت شرکتها تایید کرده‌اند ارائه دهند. برای دریافت کردن اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکت مراجعه کرد. شرکت‌های با مسئولیت محدود باید یک برگ کپی تقاضانامه خود را به ثبت شرکت داخلی و شرکت نامه رسمی که مهر اداره ثبت را داشته باشد برسانند. در مورد شرکت‌های سهامی خاص و عام باید یک برگ کپی اظهارنامه که مهر شده شرکت‌ها باشد ارائه شود.

علاوه بر آنچه گفته شد داشتن گواهی عدم سوء پیشینه و فرم تکمیلی از سایت با امضاء مدیرعامل و مهر شرکت در دفتر اسناد رسمی به امضا رسیده و ثبت شود.

 

پیشنهاد میکنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  مراحل دریافت کارت بازرگانی نگاهی بیندازید.

اصل گواهی ماده ۱۸۶ ق.م.م که به آخرین سال عملکرد دال بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری مربوط می‌شود به دفتر مرکزی شرکت ارسال شود. مدارکی مثل اصل کارت ملی مدیر و اسناد مربوط به هویت وی اسکن و بارگذاری شده و دو قطعه عکس جدید تمام رخ سیاه و سفید و مدارک تحصیلی وی که مورد پذیرش وزارت علوم باشد ارائه شوند. با ارائه این مدارک می‌توان کارت بازرگانی اشخاص حقیقی را دریافت کرد.

کاربرد کارت بازرگانی

کارت بازرگانی در مواردی مثل ثبت سفارش واردات کالا و ترخیص آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این حق‌العمل کار گمرکی نیازمند داشتن کارت بازرگانی است. صادرات کالاهای مجاز و واردات از مناطق آزاد ثبت نام تجاری لاتین و صدور ویزای تجاری و گواهی مبدا موارد دیگری است که نیازمند داشتن کارت بازرگانی است. شرکت کردن در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی در خارج و داخل و بهره‌مندی از یارانه صادرات و ارتباط با بازرگانان خارجی از دیگر مواردی است که نیازمند کارت بازرگانی است.

شرایط صدور کارت بازرگانی

 

کارت بازرگانی

برای اینکه بتوان کارت بازرگانی دریافت کرد باید تابعیت ایرانی داشت و دارای گواهی پایان خدمت بوده و سه سال سابقه تجاری داشته باشید. داشتن حساب بانکی معتبر و نداشتن سابقه ورشکستگی، مدرک دانشگاهی و داشتن محل کار از دیگر شرایط دریافت کارت بازرگانی است.

مجوز صادرات و واردات

پس از گرفتن کارت بازرگانی و آمادگی برای تجارت باید قوانین مربوط به کالا را شناخته و آنها را رعایت کنیم. در ابتدا باید مجوز فروش دریافت کنیم. داشتن مجوز فروش جزو قوانین تجارت کالا است. مجوز فروش عبارت از موافقت با واردات کالا است که در طی یک پروفرما اظهار شده و موافقت برای ورود کالا را مد نظر قرار می‌دهد. برای دریافت مجوز ورود باید مدارک مورد نیاز در این زمینه را ارائه دهیم.

 

  1. درخواست کتبی وارد کننده برای گرفتن مجوز ورود مواد اولیه در زمینه غذا و آشامیدنی که در سربرگ شرکت آمده باشد و مهر و امضای مدیرعامل را داشته باشد.
  2. کامل کردن چک لیست درخواست مجوز ورود مواد غذایی و آشامیدنی
  3. پیش فاکتور و دو برگ از تصویر آن در سربرگ تولید کننده و یا ذینفع در این زمینه. شماره و تاریخ پروفرما، نام کامل آن و نام شرکت و کشور تولید کننده، وزن یا تعداد کالا و مبدا حمل و نام تجاری و نام شرکت کننده آن.

یه این صورت داشتن کارت بازرگانی علاوه بر اینکه می‌تواند فرد را برای کار تجاری از لحاظ قانونی مجاز کند بلکه موقعیت بهتری در امر تجارت از طریق اتاق بازرگانی عاید وی خواهد کرد و توفیق بیشتری حاصل خواهد کرد.

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *