در هر معامله دو دلال است و بر هر دلال سود کلان ،این تصویر شهر آستارا برای کسانی ست که می خواهند در بازار میوه و تره بار روسیه معامله  کنند, شهری پر از دلالان میوه ایرانی و روسیه است و صادرکنندگان واقعی قادر به یافتن مشتری اصلی خود نیستند.

آستارا،که طی این سالها پاتوق ایرانی‌ها برای خرید کاپشن و لباس و کالاهای ارزان قیمت و لوازم آرایشی بود، این روزها پاتوق در دلالان میوه ایرانی و روسی شده است. که به سرعت تمایل به عقد قرارداد دارند، بنابر گزارشات؛ علت اصلی اینکه آستارا پاتوق و محلی برای صادرات و معکوس شدن واردات کالا شده بیشتر به تعرفه‌های گمرکی آذربایجان و تسهیل صادرات به روسیه است.

اما همین جذابیت ایجاد شده، باعث شده تا آثار آن نیز به شعبه از میدان تره بار تهران بدل شود و آن صادرات میوه که این روزها از سمت مرزهای عراق به این سو روانه شده‌اند ، براین باورند که نبود اطلاعات کافی از خریداران واقعی روسی صادرکنندگان را مجبور کرده تا برای فروش خود حداقل به دو واسطه ،یکی از آنها ایرانی و دیگری روس حق السهم ، می دهند.

این در حالی است که به دنبال تحریم ها علیه روسیه متاثر از بحران اوکراین و اعلام فهرست مواد غذایی مورد نیاز به این کشور است و وزیر جهاد کشاورزی و وزیر صنعت و معدن و کشاورزی از تشکیل ستاد توسعه صادرات ایران به روسیه خبر داده‌اند.

راهکارهای توسعه صادرات به کشور روسیه

ستاد هماهنگی باید به دنبال یک هم افزایی بیشتر فکری و ارائه راهکارهای اجرایی برای توسعه مناسبات اقتصادی به کشور روسیه باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فرصت پیش آمده برای گسترش تعاملات اقتصادی با کشور روسیه در این باره شناسایی شرکت های خوشنام را برای توسعه محصولات صادراتی دنبال خواهند کرد.

تنها داشتن کارت بازرگانی مجاز ملاک مناسبی برای توسعه مناسبات تجاری و صادراتی نیست. شناسایی شرکت‌هایی که با رعایت استانداردهای بین المللی در حال فعالیت میباشند،در ثبات کسب بازارهای خارجی ما موثر می باشند.

مشکلات ترانزیتی مانع از صادرات میوه به روسیه

 1. حذف جایزه صادراتی
 2. هزینه حمل و نقل بالا
 3. نبوده و سوم مناسب برای کشت
 4. تحریم
 5.  محدودیت‌های منابع آبی و هزینه‌های بالایی بسته‌بندی روند صادرات میوه ایران به روسیه را کند کرده است.

از جمله مشکلات صادرات میوه و تره بار به روسیه: محصولات کشاورزی ،صادرات میوه به کشور روسیه قیمت تمام شده بالای میوه ایران و مشکلات ترانزیتی کشور باعث شده که صادرکنندگان داخلی با وجود شرایط مناسب روسیه برای صادرات با مشکل روبرو شود.

از نظر جایزه صادراتی هزینه حمل و نقل بالا، نبود بذر و سموم مشکلات صادرات میوه به روسیه عنوان می شود هزینه حمل و نقل یک کانتینر از ایران به کشور روسیه ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان است که در صورت عدم بارگیری مجدد از روسیه برای واردات به ایران، این نرخ به دو برابر افزایش می یابد، که این برای صادرکننده و برای واردکننده به صرفه نمی باشد.

 

پیشنهاد می کنیم  مقاله ی صادرات مواد غذایی به روسیه هم نگاهی بیندازید.

مقاصد صادرات میوه و تره بار ایران چه کشورهایی هستند

با توجه به میزان صادرات محصولات میوه و تره بار در ۱۲ ماه سال به ارزش ۱۱۸۱ میلیون دلار و به وزن ۳۷۳۶ هزار تن به لحاظ ارزشی صادرات این محصولات در سال نسبت به سال گذشته به لحاظ ارزشی ۳۵ درصد و به لحاظ وزنی ۹ درصد افزایش داشته است .

عراق- امارات ،روسیه، سه مقصد اول صادرات محصولات میوه و تره بار در ایران می باشد. به طوری که از ۱۵ ۸۹ میلیون دلار صادرات محصولات میوه و تره‌بار ایران به کشورهای مختلف ۱۲۱ میلیون دلار محصولات میوه و تره بار در عراق و ۱۵۳ میلیون دلار به امارات و ۱۳۰ میلیون دلار به روسیه صادر شده است.

عمده مشکلات توسعه صادرات محصولات میوه و تره بار به روسیه

از عمده مشکلات توسعه صادرات محصولات میوه و تره بار مشکلات، مربوط به تعهد سپاری ارزی ،عدم بضاعت و آشنایی کافی با روشهای اصولی برداشت، جمع آوری، بسته بندی و حمل و نقل و نگهداری میباشد، که باعث خرابی و فساد پذیر بودن محصول می‌شود.

همچنین مشکلات گمرک و هزینه حمل هوایی عدم وجود امکانات لجستیکی مناسب، عدم شناخت صحیح از بازارهای هدف و اصلاح الگوی مصرف و ارسال محصول به صورت فله ای و عدم بسته‌بندی مناسب، مهمترین نیاز کشورهای هدف از سایر مشکلات در توسعه صادرات محصولات میوه و تره بار است.

تجارت دو جانبه ایران و روسیه

تهران و مسکو با وجود تعاملات زیاد سیاسی مبادلات تجاری ناچیزی دارند. به طوری که مبادلات تجاری دو جانبه درصد اندکی از تجارت خارجی آنها را شامل می‌شود.

اقلام عمده صادراتی ایران به روسیه را میوه جات، خشکبار سبزیجات، پسته و انگور خشک، شامل می‌شود و عمده ترین محصولات وارداتی از روسیه نیز چوب ،کاغذ ،ماشین آلات و فلزات، هستند، که یکی از موانع عمده برای فعال کردن پتانسیل های موجود در تجارت دو کشور مسائل سیاسی از جمله تحریم ها علیه ایران است. که دو طرف امیدوارند با برطرف شدن آنها حجم و مبادلات را افزایش دهند.

مزیت ایران در صادرات به  فدراسیون روسیه

فدراسیون روسیه با داشتن جمعیت ۱۴۶ میلیون نفری در گستره ای به وسعت ۱۷ میلیون کیلومتر مربع و با داشتن ذخایر غنی از مواد اولیه می تواند، همزمان به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات صنعتی به کشورمان و یکی از بازارهای هدف برای کالاهای مصرفی ایران در حوزه‌های مختلف تجاری و صنعتی باشد .

شهر مسکو به عنوان یکی از گرانترین شهرهای جهان و پرجمعیت‌ترین شهر اروپا با بیش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت یک شهر توریستی و نمایشگاهی در جهان است این شهر با تمام وسعت و بزرگی همچنان نیازمند واردات میوه و سبزیجات و صیفی جات و خشکبار به عنوان نیازهای اولیه غذایی از کشور ایران می باشد.

 امیدوارم مطالب مورد استفاده قرار گرفته باشد.

3 دیدگاه در میوه و تره بار روسیه
 1. سلام ما ی شرکت صادراتی در جنوب هستیم که همیشه برای پیدا کردن مشتری خوب با مشکل مواجه هستیم میتونید ما رو‌ کمک کنید…ممنون میشم

  • سلام و درود
   یکی از خدمات بازرگانی آوات بازاریابی خارجی است. در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  • سلام و درود
   یکی از خدمات گروه بازرگانی آوات تامین محصول درخواستی شماست. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ