ترخیص کالا از مهمترین بخش‌های تجارت خارجی محسوب می‌شود. هر تاجری باید پیش از شروع کار تجارت از امر ترخیص و نرخ ترخیص کالا از گمرک و هزینه‌های آن مطلع باشد. اگر در امر ترخیص کالا وارد نیستند و با نرخ ترخیص کالا از گمرک آشنایی ندارید بهتر کار خود را به یک شرکت بازرگانی بسپارید که متحمل ضرر نشوید. متغیر بودن نرخ ارز و نوسان آن بر روی نرخ ترخیص کالا از گمرک تاثیر مستقیم دارد و ممکن است آن را کم یا زیاد کند.

بنابراین بدون آگاهی وارد شدن در این مقوله ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کند. ترخیص کالا از گمرک روند خاصی دارد و بدون آموزش و داشتن اطلاعات امکان‌پذیر نخواهد بود. نرخ ترخیص کالا از گمرک را باید از طریق موسسه‌های مربوط به آن دنبال کرد.

ترخیص کالاهای وارداتی نیازمند داشتن اسناد و مدارکی مثل اظهارنامه واردات، تصویر کارت بازرگانی، ترخیصیه، بارنامه، فاکتور خرید و اعلامیه تامین ارز است. پیش فاکتور و مجوز ثبت سفارش، بیمه نامه، پروانه بهره‌برداری شرکت و داشتن مجوزهای قانونی برای ترخیص کالا و داشتن پروانه و وکالتنامه از مواردی است که در این زمینه نیازمند آماده و ارائه کردن است.

نرخ ترخیص کالا از گمرک جزو موارد مهم در تجارت است و کسانی که در کار ترخیص کالا از گمرک هستند و همچنین تجاری که کار صادرات و واردات کالا را انجام می‌دهند برای اینکه متضرر نشوند باید پیش از واردات کالا، از هزینه‌های گمرکی و نرخ ترخیص کالا از گمرک آگاهی داشته باشند. نرخ ترخیص کالا از گمرک دارای فرمول خاصی است که در اینجا با آن آشنا خواهیم شد.

فرمول محاسبه نرخ ترخیص کالا از گمرک

هر تاجری باید حقوق گمرکی را پرداخت کند که این حقوق گمرکی شامل ارزش CIF به علاوه نرخ ارز و نرخ تعرفه است. در این موارد باید سود بازرگانی را نیز در نظر گرفت. سود بازرگانی شامل ارزش CIF به علاوه نرخ ارز و نرخ تعرفه خواهد بود. این هزینه‌ها در تعیین نرخ ترخیص کالا از گمرک تاثیر داشته و در هنگام ترخیص کالا از فرد تاجر گرفته می‌شوند.

این هزینه‌ها در قبال انبارداری، باربری، صفافی، تعرفه بندی، تخلیه، بارگیری، آزمایش، کارشناسی و بدرقه کالا پرداخت می‌شود. هزینه انبارداری نیز شامل مدت زمانی که جنس در انبار نگهداری می‌شود و وزن خالص جنس می‌شود. هزینه انبارداری از روزی که کالا انبار می‌شود تا روز ترخیص در نظر گرفته می‌شود. بنابراین هزینه انبارداری نیز در نرخ ترخیص کالا از گمرک تاثیرگذار خواهد بود.

آنچه به عنوان ارزش CIF شناخته می‌شود شامل مبلغ ارزی کالا به علاوه نرخ گمرک و هزینه بیمه است. هزینه‌های گمرکی، سود بازرگانی، حقوق گمرکی، عوارض هلال احمر، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه تخلیه و بارگیری کالا را نیز شامل می‌شود.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ای با نام آموزش ترخیص کالا از گمرک مراجعه کنید.

چگونه کالا را ترخیص کنیم؟

ترخیص کالا از گمرک را می‌توان با فراهم کردن موارد گفته شده، آغاز کرد. در ابتدا باید اظهارنامه را ثبت و تنظیم کرد، این اظهارنامه از دو فرم تشکیل شده که یکی فرم ۱۱۱و دیگری فرم ۱۲۱ است. برای فرم اول باید موارد خواسته شده در‌باره کالاهای خود را توضیح دهید و فرم دیگر در مورد اقلام و نوع کالاها است. اگر کالای مورد نظر از یک نوع است تنها یک برگ از فرم اول و اگر کالا تنوع داشته باشد دو برگ از فرم اول را باید پر کرد.

بنابراین مشخص است که تعداد برگه‌ها و صفحات اظهارنامه بستگی به تعداد اقلام وارد شده دارد. اظهارنامه باید به ثبت اینترنتی گمرک درآید. بعد از آن اسناد از قبل آماده شده به دایره فنی گمرک تحویل شده و کارشناس دایره فنی، صلاحیت صاحب کالا را دنبال خواهد کرد.

بدون شک نرخ ترخیص کالا از گمرک از مواردی است که در این مرحله باید به آن توجه کرد. زیرا هزینه‌هایی که از طریق ترخیص کالا از گمرک باید پرداخت شود را مالک یا تاجر باید تقبل کند. اگر مالک بدهی نداشته باشد و مانع قانونی برای پرداختن به امور تجاری یا دخالت در اموال خود نداشته باشد و کارت بازرگانی معتبر داشته باشد صلاحیت وی تایید خواهد شد.

در مراحل بعد کارشناس، اسناد و اطلاعات اظهارنامه را مقایسه می‌کند و در صورت عدم مشاهده تناقض در آن، شماره ثبت به بار مورد بررسی تخصیص داده شده و مسیر ارزیابی اظهارنامه مشخص خواهد شد.

مسیر ارزیابی اظهارنامه معمولا در موارد سبز، زرد و قرمز بررسی خواهد شد. تعیین نرخ ترخیص کالا از گمرک نیز مراحل پایانی آن است که از طریق نرخ ارز و سایر موارد گفته شده در بالا تعیین و محاسبه می‌شود.

مدارک ترخیص کالا از گمرک

برای دانستن نرخ ترخیص کالا از گمرک، باید با مدارک مربوط به ترخیص کالا آشنایی داشت. مدارکی که مربوط به کالا هستند شامل ترخیصیه، قبض انبار، بارنامه، پیش فاکتور، فاکتور، گواهی مبدا، ثبت سفارش بازرگانی، بیمه‌نامه و مدارکی که به صاحب کالا مربوط می‌شوند اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی را در برمی‌گیرند.

مواردی نیز که مربوط به نماینده صاحب کالا می‌شوند اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی وکالت نامه محضری، اصل و کپی معرفی نامه جهت گمرک مربوطه، اصل و کپی کارت بازرگانی، اصل و کپی کارت ملی و ترخیص کالا توسط افرادی که صاحب کالا نیستند و به آنها ترخیص‌کار گفته می‌شود.

انتخاب ترخیص کار یا کارگزار گمرکی نیازمند دقت بسیار است. در صورت عدم دقت در این زمینه، ممکن است مشکلات زیادی برای فرد ایجاد شود. زیرا ناآگاهی در این زمینه ممکن است نرخ را افزایش داده و فرد تاجر را متضرر کند.

کانتینرها اجناس و کالای فرد را حمل کرده و به عنوان انبار کالا در طول مدت ترخیص در نظر گرفته می‌شوند. مخارج انبارداری بستگی به مدت ترخیص کالا دارد، هرچه پروسه ترخیص کالا طولانی‌تر شود هزینه انبارداری افزایش پیدا می‌کند و این بر قیمت کل کالا اثر گذار خواهد بود.

کالاهای وارداتی ترخیص از گمرک

طبق قانون صادرات و واردات، کالاهای وارداتی سه دسته می‌شوند.

۱-کالاهای مجاز: کالاهایی هستند که صدور یا ورود آنها با رعایت کردن ضوابط، نیازمند کسب مجوز نیست.

۲-کالاهای مشروط: کالاهایی هستند که صدور یا ورود آنها با گرفتن مجوز آنها امکان‌پذیر است.

۳-کالاهایی که صادر یا وارد کردن آنها بر اساس قانون اسلام و یا قوانین دیگر ممنوع است.

اگر به دنبال این هستید که در زمینه ورود و یا صدور کالا و تعیین نرخ ترخیص کالا از گمرک اطلاع بیشتری داشته باشید بهتر است آموزش ترخیص کالا از گمرک را به طور کامل دنبال کنید و بعد از آن وارد این کار شوید یا کار خود را به یک شرکت بازرگانی بسپارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ