واردات لباس زیر

یکی از انواع واردات کالا به داخل کشور واردات لباس زیر است. لباس های زیر انواع و اقسام مختلفی از قبیل لباس زیر مردانه، لباس زیر زنانه و لباس زیر بچه گانه داشته و طبق تعرفه گمرکی مشخصی وارد کشور می شود. در این فرصت در نظر داریم اطلاعات مفیدی را در رابطه با واردات انواع لباس زیر و مسائل مرتبط با آن به منظور آگاهی افراد علاقه مند به فعالیت در این زمینه ارائه نماییم. به اصول و آموزش واردات در مقاله جداگانه پرداخته‌ایم.

تعرفه گمرکی واردات پوشاک چقدر است؟

انواع کالاهای وارداتی که از کشورهای گوناگون به داخل کشور وارد می شوند در مجموع به ده اولویت مختلف دسته بندی شده اند و در این میان لباس و پوشاک در جایگاه دهم این تقسیم بندی قرار گرفته است. واردات انواع گوناگون لباس و پوشاک از جمله واردات لباس های زیر دارای تعرفه گمرکی ۵۵ درصد می باشد. آن دسته از افرادی که تمایل دارند در رابطه با موضوع واردات لباس زیر فعالیت نمایند می بایست به این نکته توجه داشته باشند که ارز مبادله ای به منظور واردات لباس و پوشاک اختصاص پیدا نمی کند و به همین دلیل افراد متقاضی فعالیت در این زمینه می بایست به منظور دستیابی به هدف خود از ارز آزاد یا همان ارز متقاضی استفاده نمایند. گفتنی است واردات لباس و پوشاک از قبیل واردات لباس زیر برای افراد متقاضی از سودآوری خوبی برخوردار است. نکته قابل توجه دیگر این که کسانی که در نظر دارند به فعالیت در زمینه واردات لباس زیر بپردازند می بایست قبل از اقدام به خرید کالا به وسیله دریافت پیش فاکتور از سوی فروشنده از قیمت های موجود در کشور صادرکننده اطمینان حاصل نمایند.

وضعیت واردات پوشاک به داخل کشور

از زمانی که کشورهایی همچون ترکیه و چین سهم تولیدات خود را در بازار جهانی لباس و پوشاک رو به افزایش دادند در مقابل تولیدکنندگان داخلی در ایران از حضور در عرصه رقابت در بازار جهانی دست کشیدند و همین امر موجب شد که به تدریج ایران به سمتی پیش رود که به یکی از خریداران تولیدات پوشاک این کشورها تبدیل گردد. در یک مقطع زمانی واردات پوشاک از خارج از کشور به صورت رسمی و قانونی انجام می پذیرفت اما متاسفانه در حال حاضر به علت عدم وجود نظارت کافی در این رابطه بیشترین سهم واردات پوشاک از راه های غیر قانونی و از طریق قاچاق کالا صورت می گیرد. بر طبق آمارهای موجود ارزش پوشاک وارداتی که از طریق ثبت سفارش رسمی انجام می شود در حدود ۶۰ میلیون دلار است و در مقابل، ارزش آن حجم از پوشاک وارداتی که از طریق قاچاق وارد خاک کشور می شود به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار در سال می رسد.

ممنوعیت واردات پوشاک

یکی از مهم ترین عوارض منفی ناشی از واردات بی رویه پوشاک خارجی از قبیل واردات لباس های زیر از خارج از کشور آسیب ها و صدمات جدی است که واحدهای تولیدی فعال در این زمینه در داخل کشور متحمل آن می شوند. در چنین شرایطی به علت آن که واردات پوشاک از خارج از کشور رویه حساب شده و مشخصی ندارد واحدهای تولیدی پوشاک داخلی به علت حضور ناعادلانه تولیدات خارجی و ایجاد شرایط رقابتی نابرابر در بازار پوشاک ایران و همچنین عدم برخورداری از حمایت های لازم در زمینه تولید به ناچار به سمت کاهش ظرفیت تولید و در موارد بسیاری به سوی تعطیلی پیش می روند. این در حالی است که آن دسته از تولیدکنندگان داخلی که در بخش صنعت پوشاک کشور فعالیت دارند درصورتی که شرایطی برابر با حجم انبوه پوشاک وارداتی به داخل کشور را در اختیار داشته باشند به خودی خود با واردات پوشاک از سایر کشورها مخالفتی ندارند. با توجه به مطالبی که ذکر شد چنانچه زمینه ای فراهم شود که مساله واردات لباس و پوشاک به شکلی رسمی و قانونی سازماندهی شده و همگام با آن تولیدکننده داخلی نیز بتواند سهم مربوط به خود را در بازار داخلی پوشاک حفظ نماید موقعیت خوبی به منظور رقابت سالم بین این دو ایجاد شده و صنعت پوشاک کشور نیز می تواند توان از دست رفته خود را بازیافته و در جهت رشد و بالندگی گام بردارد. به طور مثال اگر در امر واردات لباس زیر از کشورهایی همچون ترکیه و چین و نظیر اینها کنترل هدفمندی انجام گیرد تولیدکنندگان داخلی که در این بخش مشغول به فعالیت هستند قادر خواهند بود با توجه به نیاز بازار و از طریق ارائه تولیدات باکیفیت و مناسب با خواسته های مشتریان نقش مهمی را در پاسخگویی به تقاضای موجود در بازار در داخل کشور ایفا نمایند.

آمارهای مربوط به واردات لباس زیر به داخل کشور

بر طبق آماری که در رابطه با واردات لباس زیر از کشورهای گوناگون در سال های اخیر اعلام گردیده است می توان به حجم واردات در زمینه انواع لباس زیر پی برد. به طور مثال بر طبق بررسی های انجام شده در آمار گمرک کشور که مربوط به سال ۹۵ می باشد واردات لباس زیر از خارج از کشور به میزان بیش از ۴۴ تن رسیده است. گفتنی است این حجم ارزشی بیش از ۱۱ میلیارد و ۷۸۲ میلیون ریال را در بر داشته و سبب خروج ارز به مبلغ تقریبی ۳۷۰ هزار دلار از کشور شده است. برخی از کشورهایی که ایران در این زمینه همکاری داشته عبارتند از: اسپانیا، آلمان، ترکیه، چین، فرانسه، امارات متحده عربی، ایتالیا، بلژیک، ایالات متحده آمریکا، نروژ و جمهوری چک. با توجه به آمار منتشر شده در این زمینه می توان دریافت که بیشترین حجم مربوط به واردات این کالا از کشور چین بوده است که ارزش دلاری آن در حدود ۱۶۵ هزار دلار می باشد. دراین دسته آلمان در رتبه دوم قرار گرفته و ارزش دلاری لباس زیر وارداتی از این کشور در حدود ۱۲۴ هزار دلار برآورد شده است. رتبه سوم در دسته بندی آمار مربوط به کشور ترکیه تعلق دارد. ارزش دلاری که در رابطه با واردات از کشور ترکیه اعلام شده است به طور تقریبی در حدود ۳۳ هزار دلار می باشد. در این بین کشوری که کمترین سهم را در رابطه با واردات لباس زیر به داخل کشور داراست جمهوری چک است که ارزش دلاری لباس زیر وارداتی از این کشور به کمتر از ۳۷۰ هزار دلار می رسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ