صادرات و واردات

چرا واردات پیاز به ایران؟

واردات پیاز به ایران

در مدتی از سال، به علل مختلفی پیاز ایران قیمت بالایی پیدا می کند. از آن جایی که پیاز عضو جدانشدنی در غذاهای مردم ایران است و مردم عادی برای خرید آن دچار مشکل می شوند، دولت سعی به پایین آوردن قیمت پیاز می کند. در این موقع، راه حل در واردات پیاز به ایران است. با واردات پیاز به ایران، عرضه پیاز، نسبت به میزان تقاضای آن بیشتر می شود و در نتیجه قیمت آن تا مقدار زیادی پایین می آید.

اگر پیاز با دقت نگهداری شود و شرایط مناسبی برای آن فراهم شود، تا مدت ها سالم می ماند و قابل ذخیره است. اما باید شرایطی مثل گرما و رطوبت را از آن دور کنید. چون یکی آن را فاسد و دیگری باعث جوانه زدن آن می شود. با این شرایط، بهترین راه حل این است که پیاز را از کشورهای نزدیک که مولد آن هستند، وارد کنیم. در حال حاضر کشوری مثل پاکستان تمام شرایط لازم برای ارسال پیاز به ایران را دارد. این کشور در نزدیکی ما است، پیاز های با کیفیت و در مقدار زیاد تولید می کند و انتقال پیاز بین ایران و پاکستان آسان است.

واردات پیاز به ایران

فاکتورهای مهم درباره واردات پیاز به ایران

اگر در زمان و شرایط مناسب به وارد کردن پیاز روی آورید، می توانید سود بالایی از فروش آن به دست آورید. اما فاکتورهایی برای تجارت پیاز وجود دارد که باید رعایت شوند.

۱ – پیاز با بافت خوب و کیفیت بالا: پیازهایی که کیفیت مناسبی ندارند، در محیط تاریک و مرطوب به سادگی جوانه می زنند و مدت زیادی قابل نگهداری نیستند. پس لازم است که پیازهایی با بافت قوی برای وارد کردن انتخاب کنیم.

۲ – محیط مناسب: انتقال و انبار کردن پیاز به شرایط مناسب نیاز دارد. دمای پیرامون پیاز نباید گرم باشد و همینطور برای واردات پیاز به ایران باید پیاز را در محیط خشک نگهداری کرد.

۳ – فروشنده و قرارداد: خرید عمده پیاز از کسی که قیمت مناسبی در نظر می گیرد و پیاز کیفیت بالایی پرورش می دهد، می تواند بسیاری از دردسرهای واردکننده را کم کند. پس واردکننده باید فروشنده معتبری برای خرید و فروش پیاز پیدا کند و قرارداد دقیقی ایجاد کند. در این قرارداد باید نحوه پرداخت هزینه پیازها و نحوه دریافت آن ها را دقیقا بیان کرد.

۴ – انتخاب شرکت حمل: نحوه منتقل کردن و شرایط انتقال پیاز بسیار مهم است و تاجر برای اطمینان از موفق شدن این انتقال، باید شرکت مناسبی برای منتقل کردن پیاز انتخاب کند. شرکت های حمل مختلف، برای واردات پیاز به ایران خدمات متفاوتی ارائه می دهند که وارد کننده پیاز با توجه به شرایط خود تصمیم می گیرد که کدام یک از شرکت ها برای همکاری با او مناسب است.

واردکننده باید فروشنده معتبری برای خرید و فروش پیاز پیدا کند.

هزینه های واردات پیاز به ایران

۱ – هزینه اول همان یافتن فروشنده مناسب و خرید پیاز از پاکستان است. یافتن پیاز با کیفیت که قیمت مناسبی داشته باشد، می تواند زمان و هزینه برای وارد کننده ایجاد کند. در کل هزینه های خرید پیاز در قرارداد تعیین می شود و وارد کننده مکلف به پرداخت آن ها است.

۲ – بعد از آن به مرحله حمل پیاز نگاهی می اندازیم. قرارداد امضا شده بین وارد کننده و فروشنده تعیین می کند که کدام یک از طرفین باید هزینه حمل برای واردات پیاز به ایران را بپردازند.

۳ – هزینه های خدمات: یکی از خدمات ثابت در همه شرکت های حمل، گارانتی است. شرکت تضمین می کند که اگر حادثه ای ایجاد شود، ضرر ایجاد شده برای بار پیاز را جبران می کند. حمل در سطح بین المللی مسئله حساس و خطیری است و شرکت های مختلف تمام سعی خود را می کنند که کار را به بهترین نحو انجام دهند. البته هزینه این مرحله به مسائل زیادی بستگی دارد. مثلا اینکه واردکننده از چه راهی پیاز را منتقل می کند؟

به علت همسایه بودن پاکستان با ما، معمولا ماشین های باری به عنوان پاسخ این سوال در نظر گرفته می شوند و پیازها برای رسیدن به ایران، از جاده رد می شوند. اما این یک مسئله ثابت نیست و گاهی واردکننده با توجه به شرایط، روش واردات پیاز به ایران را تغییر می دهد.

پیاز عضو جدانشدنی در غذاهای مردم ایران است.

۴ – هزینه گمرک: هر بار خارجی از جمله پیاز باید از گمرک رد شود تا قادر باشد وارد بازار ایران شود. در گمرک باید هزینه هایی مثل تعرفه، هزینه انبار و کارشناس و … را پرداخت کنید. البته نکته مهمی که در این مرحله وجود دارد، سرعت ترخیص پیاز از گمرک است. چون پیاز یک محصول خوردنی است و در شرایط نامناسب به راحتی از بین می رود، اهمیت زیادی دارد که زودتر از گمرک خارج شود و به بازار برود. از طرف دیگر پیاز پاکستان در همه طول سال یک تجارت خوب نیست.

در واقع در قسمتی از سال این ایران است که پیاز خود را به پاکستان می فرستد. پس حتی اگر بار پیاز در گمرک دچار مشکل نشود، زمان خرید و فروش پرسود آن محدود است و واردات پیاز به ایران باید در یک برهه زمانی خاص انجام شود که اهمیت ترخیص سریع پیاز را بیشتر می کند. برای جلوگیری از این مشکل باید همه اسناد ترخیص پیاز را سریعا به گمرک رساند و مطمئن شد که بار کاملا قانونی خریداری و وارد ایران شده است. در این صورت کارشناس مربوطه هم سریعا مراحل ترخیص را تایید می کند و وارد کننده پیاز می تواند به راحتی بار پیاز خود را به دست آورد.

۵ – انبار: تا زمانی که پیاز وارد شده به ایران، به دست خریدار برسد، باید در جایی ذخیره شود. این انبار باید شرایطی مثل دمای مناسب و خشکی داشته باشد و این موارد برای واردکننده پیاز هزینه هایی ایجاد می کند.

نکات قابل توجه:

واردات پیاز به ایران هم مثل سایر مشاغل تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفته و شرایط بهداشتی برای مجوز ورود پیاز به ایران، بسیار سختگیرانه تر شده اند. این یعنی واردکننده پیاز باید قرنطینه و اسناد سلامت پیاز را به مدارک دیگر خود بیفزاید و در مرحله گمرک تحویل دهد. به دلیل حساس بودن موقعیت مواد خوراکی در دنیای امروز و تاثیر آن ها در سلامتی، به واردات آن ها توجه بیشتری می شود و این بر عهده وارد کننده پیاز است که همه اسناد را تهیه کند.

موضوع پیشنهادی: واردات چه کالاهایی سودآور است؟

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *