صادرات و واردات

آیا واردات چوب از گرجستان تجارتی موفق است؟

هر روز در زندگی خود اشیای زیادی می بینیم که از چوب ساخته شده اند و با وجود اینکه قرن ها از کشف فلزات مختلف گذشته، هنوز اشیای چوبی بیشترین خواهان را بین مردم عادی دارند. کابینت های چوبی، میزها، صندلی ها و بی شمار وسایل دیگر که روزانه استفاده می کنیم. اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که کشور ما به اندازه کافی جنگل برای تامین همه این چوب ها ندارد و برای همین بحث واردات چوب از گرجستان اهمیت پیدا می کند. در واقع اگر ایران تصمیم بگیرد تمام چوب مورد نیاز برای صنعت های مختلف (چه تولید لوازم خانگی و چه صنایع مختلف دیگر) را از درختان داخل کشور تهیه کند، چندان زمانی نخواهد گذشت که ایران جنگل های خود را از دست می دهد. بنابراین برای زنده نگهداشتن صنایع مرتبط با چوب و مراقبت از درختان به طور همزمان، پدیده واردات چوب ایجاد شده است.

چرا واردات چوب از گرجستان ؟

حال ما توضیح می دهیم که چرا چوب از مقصد خاص گرجستان؟ دلیل آن بسیار ساده است. اول اینکه گرجستان به اندازه کافی سالانه تولید چوب دارد که بتواند آن را برای دیگر کشورها صادر کند. دوم اینکه چوب درخت های گرجستان محکم و باکیفیت هستند. به طبع ، کشورهای دیگری نیز وجود دارد که چوب خود را برای ایران ارسال می کنند اما یکی از بهترین و پرکاربردترین چوب ها برای صنایع مختلف ، چوب راش است که از کشور گرجستان وارد می شود.

واردات چوب از گرجستان جزو تجارت های پر سود رایج در ایران است.

دلیل دیگر اهمیت واردات چوب از گرجستان این واقعیت است که گرجستان چوب های ارسالی خود را با استفاده از دستگاه های صنعتی آماده می کند. این یعنی زمان خیلی کمتری برای برش و خشک شدن چوب ها لازم است پس می توان مقدار بیشتری چوب را در مدت خیلی کمی وارد کشور کرد.

این نکته را هم باید در نظر گرفت که چون گرجستان چوب را با دستگاه های پیشرفته خشک و ارسال می کند ، تمام آبی که در تنه درخت وجود داشته را از بین می برد که یعنی چوب گرجستان وزن خیلی کمتری نسبت به بقیه چوب های سنتی دارد و به همین دلیل واردات چوب از گرجستان باعث کم هزینه تر شدن چوب های لازم می شود.

عوامل مهم در واردات چوب از گرجستان:

عامل اول که قبلا هم بیان شده ، کیفیت چوب است. اگر چوب محکم و خوبی وارد کنید ، به طور طبیعی خریدار بهتری برای آن خواهید داشت.

عامل دوم که به نوعی وابسته به کیفیت چوب است ، این است که چوب وارد شده باید خشک باشد تا وزن کمتری داشته باشد. چوب خشک ، باکیفیت تر در نظر گرفته می شود که قبلا اشاره کردیم واردات چوب از گرجستان هر دوی این عوامل را پوشش می دهد.

عامل بعدی اندازه ی چوب سفارش داده شده است. به همان اندازه که جنس چوب در قیمت آن موثر است ، اندازه آن هم در قیمت اهمیت دارد. این طبیعی است که اندازه های مختلف چوب ، کاربردهای متفاوتی دارند که به این معنی است که چوب در اندازه های بزرگ با چوبی که با دستگاه های مختلف در چوب بری کوچک شده قیمت متفاوتی خواهد داشت.

جنس و کیفیت چوب در قیمت آن موثر است.

همین طور در زمان واردات چوب از گرجستان باید به وجود یا عدم وجود پوسته چوب توجه کنید. این مسئله نیز جزو فاکتورهایی است که در قیمت چوب وارداتی تاثیر دارد.

مسائل مهم گمرکی در زمان ترخیص چوب وارداتی

این یک اصل بدون استثنا است که همه وسایلی که از کشورهای دیگر وارد کشور ما می شوند باید تاییده گمرک را برای وارد شدن به خاک ایران داشته باشند.

واردات چوب از گرجستان هم در این قانون می گنجد. این به این معنا است که تاجرها باید تمام مراحل اداری گمرک را طی کرده و مجوز انبار را برای خروج کالای خود دریافت کنند. برای رسیدن به این مرحله باید اظهارنامه مربوط به چوب وارداتی را به واحد مربوطه ارائه داده و مدتی را برای کارشناسی شدن جنس صبر کنید. در نهایت با تسویه کردن هزینه های گمرک بار چوب ، می توانید آن را وارد خاک ایران کرده و به طرف قرار داد خود واگذار کنید.

تمام هزینه هایی که برای واردات چوب از گرجستان باید بپردازید:

اولین و واضح ترین هزینه ای که باید تقبل کنید همان هزینه قرارداد خرید چوب است که به شرکت گرجستانی مقابل خواهید پرداخت. در این قسمت با توجه به اینکه شرکت طرف قرارداد شما هزینه های ارسال چوب یعنی بارگیری و … را پوشش می دهد یا نه ، هزینه ها برای شما متفاوت خواهد بود. اگر شرکت طرف قرارداد شما تا رسیدن چوب های درخواستی به مرز ایران ، آن ها را تضمین کند ، شما باید هزینه های گمرک را برای واردات چوب از گرجستان بپردازید یعنی قبض انبار را صاف کنید ، هزینه ماشین باری را بپردازید و … .

سایز چوب وارداتی باعث می شود قیمت آن تغییر کند.

با توجه به این واقعیت که بیماری کرونا در همه جوامع و در تمام مسائل اجتماعی و شغلی تاثیر گذاشته ، واردات چوب هم از این تاثیرات این بیماری در امان نبوده و نسبت به گذشته مسئولیت های بیشتری را بر دوش تاجران نهاده است. در حال حاضر علاوه بر مجوزهای قبلی که باید به گمرک ارائه می دادید ، چند مجوز جدید هم در فهرست ملزومات گمرک قرار گرفته است که تاجران باید در نظر بگیرند.

پیش از هر چیز برای واردات چوب از گرجستان باید گواهی و تاییدیه ای از طرف وزارت کشاورزی کشور گرجستان داشته باشید که بهداشت نباتی آن را تضمین کند. علاوه بر این برای واردات هر نوع چوب ، شرایط قرنطینه ای خاصی برقرار است که تاجران چوب باید آن را مراعات کنند.

در بالا اشاره کردیم که علاوه بر گرجستان کشورهای دیگری نیز چوب خود را برای وارد شدن به ایران ارسال می کنند. یکی از این کشورها ارمنستان است. این کشور نیز چوب زیادی را وارد کشور ما می کند اما متاسفانه بر خلاف واردات چوب از گرجستان ، چوب های ارمنستان با روش ها و سنت های قدیمی تر خشک می شوند که علاوه بر افزایش زمان برای ارسال چوب درخواستی ، کیفیت آن را نیز تحت تاثیر قرار خواهد( آب موجود در چوب به اندازه کافی خشک نمی شود که یعنی وزن چوب درخواستی از نمونه گرجستانی آن بیشتر می شود.)

موضوع پیشنهادی: صادرات به گرجستان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *