صادرات و واردات

نکاتی که در واردات چوب راش از گرجستان باید بدانید

واردات چوب راش از گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای غیر همسایه است که فاصله چندانی با کشور ما ندارد و خرید و حمل کالاهای مختلف از آن آسان می باشد و از آنجایی که کاربرد چوب راش در کشور ما زیاد است، بسیاری از تاجران و کارخانجات به دنبال منابع چوب راش در خارج از کشور هستند. گرجستان به عنوان یکی از این منابع شناخته شده و واردات چوب راش از گرجستان رواج زیادی دارد. این کار چندین مزایا دارد که در این جا بر می شماریم.

واردات چوب راش از گرجستان

مزایای واردات چوب راش از گرجستان

۱ – چوب های راش تولید شده در گرجستان از انواع با کیفیت هستند و در صنایع زیادی کاربرد دارند.

۲ – گرجستان در نزدیکی کشور ایران قرار دارد و حمل و نقل چوب راش آسان خواهد بود.

۳ – در گرجستان برای خشک کردن چوب راش از صنایع مدرن استفاده می کنند. دستگاه های نوین نسبت به روش های قدیمی بازده بیشتری دارند و می توانند مقدار بیشتری از آب موجود در چوب را خشک کنند.

۴ – به دلیل استفاده از دستگاه های مدرن برای خشک کردن راش در این کشور، چوب های راش ارسالی برای ایران سنگینی کمتری دارند که یعنی به صرفه تر خواهند بود.

نکاتی که در زمان واردات چوب راش از گرجستان باید به یاد داشته باشید:

وسایلی که از کشورهای دیگر به ایران فرستاده می شوند، از جمله چوب راش، باید ویژگی های خاصی داشته باشند تا باعث ضرر به تاجر یا آسیب به منابع طبیعی نشوند.

۱ – اولین نکته در مورد چوب راش گرجستان این است که باید استانداردهای بین المللی را کسب کرده باشد و قرنطینه را از سر گذرانده باشد. ایران نمی تواند ریسک پذیرش چوب های راش آلوده را بپذیرد. چون وجود چنین چوب هایی در ایران می تواند به صورت گسترده ای به جنگل های ایران صدمه وارد کند.

۲ – چوب راش فقط یک مدل نیست و هر کدام از این چوب ها در صنایع مختلفی استفاده می شود. دلیل این کار این است که هر یک از چوب های راش کیفیت، سایز و خواص متفاوتی دارند. پس برای واردات چوب راش از گرجستان باید کیفیت آن را در نظر بگیرید.

این کیفیت می تواند وابسته به روش رطوبت زدایی چوب باشد و چون در گرجستان معمولا از روش های جدید استفاده می کنند، چوب راش آن ها کیفیت بیشتری دارد.

۳ – اندازه چوب و مدل چوب: چوب در دو مدل با پوسته و بدون پوسته تولید می شود. همینطور شما می توانید الوارهایی بزرگ و پهناور یا چوب هایی در اندازه چند سانتی متر سفارش دهید.

۴ – سفارش چوب راش باید با دقت به مورد استفاده آن باشد. بعضی کارخانجات چوب مصرفی خود را به طور مستقیم تهیه می کنند و بعضی دیگر آن را از طریق واسطه یعنی تجار ایرانی می خرند. در این زمان تاجران ایرانی باید ابتدا نیاز خریدار چوب را بدانند و بعد برای واردات چوب راش از گرجستان اقدام کنند. مثلا چوب درخواستی باید چه اندازه ای داشته باشد یا با چه درجه کیفی ارائه شود؟ اگر این نکات را از قبل ندانید یا مشتری برای خرید چوب وارداتی نداشته باشید، احتمال فروش کم می شود. چون تولیدی ها و کارخانجات از انواع خاصی چوب استفاده می کنند و در صورتی که تاجر اول چوب وارد کند، مشتری های بالقوه او تا حد زیادی محدود می شوند و شاید حتی نتواند جایی را پیدا کند که علاقمند به خرید چوب راش او باشد.

چوب راش گرجستانی در اندازه های مختلف به ایران وارد می شود.

۵ – رطوبت زدایی چوب با دستگاه های جدید به معنی این است که این چوب راش سبکتر از نوع دیگر است و برای حمل آن به ایران کرایه کمتری پرداخت خواهید کرد.

۶ – واردات چوب راش از گرجستان شامل مرحله عبور از گمرک است. برای اینکه صادرات قانونی باشد باید این مرحله را بگذرانید و در نهایت مجوز ورود چوب راش را دریافت کنید.

مبلغ مورد نیاز برای خرید و واردات چوب راش از گرجستان

به دلیل اینکه شرایط به طور دائم تغییر می کند، گفتن یک مبلغ دقیق امکان پذیر نیست ولی می توانیم شرایطی که در شکل گرفتن هزینه واردات چوب راش موثر هستند را بیان کنیم.

۱ – قیمت ارز و دلار: واردات چوب راش یک معامله بین المللی است و خرید چوب راش از طریق دلار یا لاری(پول گرجستان) انجام می شود. یعنی با تغییر روزانه ارز، قیمت خرید چوب راش گرجستان هم تغییر خواهد کرد.

۲ – حمل: حمل محصولات تجاری بین کشور های مختلف شامل هزینه های حمل قابل توجهی است.

۳ – گمرک: همه تاجران به این نکته واقف هستند که برای واردات چوب راش از گرجستان، باید بار چوب را به گمرک بسپارند تا بررسی تخصصی و دقیقی روی آن انجام شود. گرفتن مجوز خروج چوب راش از این مرحله، هزینه دارد.

۴ – مشاور: این هزینه برای همه نیست ولی کسانی که می خواهند کار خود را دقیق انجام دهند و جلوی هر خطایی را بگیرند باید با مشاور آگاه به مسائل تجارت چوب راش مشورت کنند و برای مشورت با متخصص حقوقی واردات کالا باید هزینه ای پرداخت.

نکات منفی استفاده از چوب راش

واردات چوب راش از گرجستان فقط برای استفاده در محیط های سربسته مثل خانه یا اداره ها انجام می شود. این چوب در هوای آزاد توسط موریانه ها خورده می شود و خیلی زود از بین می رود.

در طی گذشت زمان رنگ چوب راش کدر شده و جلای آن از بین می رود. هر چند می توانید این مشکل را با جلادهنده های مختلف موجود در بازار حل کنید.

چوب راش خیلی زود به تغییر دما واکنش می دهد و در صورتی که دمای محیط تغییرات زیادی داشته باشد، می تواند باعث صدمه به این چوب شود. به خصوص وقتی از چوب راش در کارگاه های هنری استفاده می شود و هنرمندان با این چوب آثار هنری می سازند، ریسک زیادی در کار است و ممکن است اندازه اثر هنری در اثر گرما و سرما تغییر کند.

گفتیم واردات چوب راش از گرجستان بهتر است چون در گرجستان این چوب را با روش های جدید خشک می کنند. اما حتی این موضوع هم چندان به کم شدن وزن چوب راش کمک نمی کند.

روش مدرن رطوبت زدایی چوب، تا حدی آن را سبک تر می کند اما چوب راش به صورت طبیعی سنگین وزن است و وسایل تولید شده با آن سنگین هستند.

موضوع مرتبط: واردات از گرجستان به ایران

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *