چوب راش در ایران و بسیاری کشورهای دیگر محبوبیت زیادی دارد و در صنایع مختلفی از جمله مبلمان یا کف پوش های ساختمان استفاده می شود. این چوب در عین که نرمی و ظرافت استثنایی دارد، از استحکام زیادی هم برخوردار است که باعث می شود افراد زیادی برای استفاده از آن علاقمند باشند. از طرفی کار وارد کننده چوب راش چندان سخت نخواهد بود چون این چوب در کشورهای نزدیک رشد می کند و او می تواند به سادگی کارهای ورود چوب راش به کشورمان را انجام دهد.

چوب راش کاربردهای انبوهی دارد و کیفیت، ماندگاری و مقاومت آن باعث می شود قیمت خیلی بالایی داشته باشد. البته راش هم مثل تمام چوب های دیگر نقطه ضعف های خاص خود را دارد اما چون این نقاط ضعف در چوب راش کمتر از سایر چوب ها است، در حوزه های بیشتری از این چوب استفاده می کنند.

راش ایرانی در قسمت شمالی کشور رشد می کند و از کیفیت بالایی هم برخوردار است ولی به طور همزمان تعداد زیادی از انواع راش در کشورهای دیگر رشد می کند که باید برای استفاده از آن ها، به ایران وارد شوند.

وارد کننده چوب راش به ایران

مهم ترین نکاتی که وارد کننده چوب راش باید در نظر بگیرد:

1 – کیفیت چوب راش

قبل از قرارداد بستن با شرکت یا تاجری فروشنده، نمونه از آن ها بخواهید تا مطمئن شوید چوبی که برای شما می فرستند کاملا سالم و با کیفیت است و مشکلی ندارد. وارد کننده چوب راش باید کیفیت آن را در نظر بگیرد.

تنها دلیل قیمت و فروش بالای چوب راش، کیفیت آن است که باعث می شود در موارد زیادی کاربرد داشته باشد. اگر چوب به هر علتی دچار صدمه شده باشد و کیفیت خود را از دست بدهد، به راحتی افت قیمت پیدا می کند و تاجر نمی تواند آن ها با قیمت مورد نظر به فروش برساند.

2 – بازاریابی خوب

وارد کننده چوب راش باید در نظر بگیرد که این چوب بعد از وارد شدن به کشور در چه حوزه ای استفاده خواهد شد. در واقع داشتن قرارداد با تولیدی ها یا کارخانجاتی که از این چوب استفاده می کنند، کمک بسیاری به وارد کننده می کند. البته بسیاری کارخانجات به طور مستقیم چوب مورد نیاز خود را وارد می کنند.

3 – آشنایی با قوانین بازرگانی

آیا وارد کننده شخصا برای ترخیص چوب راش از گمرک اقدام می کند یا این کار را به شرکت های حقوقی محول می کند؟ به صورت کلی هر تاجر بین المللی باید قوانین کلی گمرک را بداند تا در کار خود دچار مشکل نشود. ولی اگر جزو آن دسته تاجرانی هستید که شخصا بار راش را از گمرک خارج می کنند، باید با قوانین ریز و جزییات این کار هم آشنا شوید.

3 – انتخاب درست درجه کیفی چوب

کیفیت و در نتیجه محبوبیت انواع چوب راش متفاوت است. وارد کننده چوب راش باید با دقت در مبدا چوب و نوع آن، قیمت مناسبی برای آن تعیین کند.

4 – روش خشک کردن چوب

روش خشک کردن چوب راش در زیاد یا کم بودن کیفیت آن تاثیر می گذارد. بعضی کشورها به روش سنتی این کار را می کنند. یعنی چوب را در معرض نور خورشید قرار می دهند و چوب به آهستگی خشک خواهد شد.

راه دیگر، استفاده از وسایل مدرن و صنعتی است. خشک کردن چوب با روش های مدرن ساده تر و سریع تر پیش می رود و کیفیت بیشتری به چوب می دهد. پس خرید از کشورهایی که به روش صنعتی چوب ها را خشک می کنند، بسیار به صرفه تر است.

5 – دریافت تاییدیه ها و مجوزهای لازم

وارد کننده چوب راش باید مطمئن شود که چوب های راشی که به کشور وارد می شوند حتما از قرنطینه رد شوند و استانداردها و مجوزهای مورد تایید بین المللی را داشته باشند. ورود یک چوب آلوده به کشور می تواند باعث آلودگی منابع چوب شود و آسیب زیادی به چوب های کشور وارد کند.

6 – چوب تر را انتخاب نکنیم

چوب تر وزن زیادی دارد و کم کیفیت حساب می شود پس بهتر است چوب های خشک را به کشور وارد کنید.

قیمت چوب راش وارداتی:

هر نوع چوب راش در بازار قیمت متفاوتی دارد اما حتی چوب هایی با مبدا و جنس مشابه، می توانند قیمت های مختلفی داشته باشند. وارد کننده چوب راش باید تمام فاکتورهای مهم در واردات چوب راش را در نظر بگیرد و در نهایت قیمت چوب وارداتی خود را مشخص کند.

1 – اندازه چوب راش وارداتی:

خرید چوب در اندازه های متفاوتی انجام می شود. بعضی کارخانجات خرده چوب می خرند و بعضی دیگر الوارهای بزرگی که برای جابجایی آن ها از کانتینر استفاده می شود.

اندازه های مختلف چوب می تواند معنی دیگری هم داشته باشد. در واقع در این قسمت منظور از اندازه چوب، وزن کل چوب های راش وارد شده است. با دقت در اینکه ابعاد چوب راش خریداری شده چقدر است و چه وزنی دارند قیمت ها متفاوت خواهد بود.

اندازه چوب راش در هزینه هایی که برای وارد کننده ایجاد می شود، موثر است.

2 – تعیین قیمت

وارد کننده چوب راش باید قیمت را با توجه به اینکه چوب راش با پوست است یا نه، مشخص کند. در اصل به دلیل اینکه ممکن است چوب های خارجی آلوده باشند و برای داشتن شرایط استاندارد، پوست چوب ها را از آن ها جدا می کنند ولی خرده چوب ها می توانند با پوست وارد کشور شوند( به دلیل نیاز بعضی صنایع).

3 – آیا شرکت فروشنده هزینه های حمل و نقل چوب راش را پوشش می دهد؟

اگر شرکت یا تاجری که چوب راش را به شما می فروشد هزینه های حمل و خروج آن از گمرک را بپردازد، طبیعتا هزینه هایی که شما برای آوردن چوب راش به کشور باید بپردازید، کمتر خواهد شد اما گاهی با توجه به مفاد قرارداد و شرایط، وارد کننده این هزینه ها را می پردازد.

چرا وارد کننده چوب راش باید با یک متخصص در این حوزه مشورت کند:

چوب راش تولید شده در کشور ما جزو پرکاربردترین ها است و موارد استفاده آن بیشتر از حدی است که تصور می کنید. به حدی که اگر بخواهیم جلوی استفاده بی رویه از جنگل های ایران را بگیریم، باید مقدار زیادی از آن را وارد کنیم و چون حفاظت از منابع طبیعی جزو اولویت های کشور است، وارد کردن چوب راش تبدیل به یک موضوع سودآور و پر طرفدار می شود. این یعنی باید به قوانین بازار کار تسلط داشته باشید و تمام جزئیات و روش های تجارت چوب راش را بدانید تا بتوانید در این صنعت رقابت کنید. برای افرادی که تازه به کار واردات چوب راش روی آورده اند، یک مشاور می تواند آن ها را همراهی کند تا هر چه سریعتر در این بازار پیشرفت کنند.

مقاله پیشنهادی: استعلام قیمت چوب راش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ