چگونگي واردات كالا

براي اطلاع از چگونگي واردات كالا بايد اطلاعاتي درباره ي واردات و مفهوم آن داشت. واردات به كالا يا كالاهايي گفته ميشود كه در يك كشور توليد و تهيه شده و بعد به كشور ديگري از راه تجاري وارد مي‌گردد.

دليل واردات كالا اين است كه بعضي كشورها يا داراي منابع و مواد اوليه ي يك محصول نيستند يا دانش و فناوري استخراج و توليد آن ماده را ندارند و يا اينكه تهيه ي آن بعنوان يك كشور ديگر از نظر اقتصادي براي آن كشور به صرفه تر از توليد آن باشد.

غالبا كشورهايي كه برخي كالاها را وارد مي كنند از آن طرف محصولات و كالاهايي را نيز از كشور خود صادر مي كنند تا يك تعادل نسبي و توازن بين صادرات و واردات ايجاد شود. ايجاد تعادل صادرات و وارداتي يكي از نكات مثبت يك كشور به لحاظ اقتصادي مي باشد. ايالت متحده-ي آمريكا طبق آمار بيش ترين واردات را در سال 2011 و هنگ كنگ كم ترين واردات را انجام داده است.

يكي از مراحل چگونگي واردات كالا صدور مجوز مي باشد. كالاهايي كه وارد يك كشور مي شوند بايد گواهي سلامت بگيريد و نياز به گواهي استاندارد نيز دارند بعضي از كالاها براي ورود به كشور نياز به مجوز دارند.

 

انواع مجوزهاي ورود به گمرك:

استاندارد، بهداشت، قرنطينه دامي، دامپزشكي، جهاد كشاورزي، محيط زيست، قرنطينه نباتي، انرژي اتمي، در صورت شمول كنوانسيون بازل- محيط زيست، مخزن ازون، در صورت قابليت انفجار- وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، نفت، وزارت امور خارجه (سلاح شيميايي)، تجهيزات پزشكي، ورود محصولات و فصل حيوانات حرام گوشت يا از حيوانات حلال گوشت به طريق ذبح اسلامي، بانك مركزي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، نظارت بر دخانيات، ارتباطات و فناوري اطلاعات، ميراث فرهنگي، امور اقتصادي و دارايي و… اين مجوزها در صورت درست انتخاب شدن ميتوانند در چگونگي واردات كالا اطلاعاتي تأثيرگذار باشد.

 

چگونگي واردات كالا

قبل از آنكه عقد قرارداد بين المللي بين شركت صادركننده و وارد كننده بايد هر دو طرف قرارداد (صادر كننده و وارد كننده) به گمرگ مراجعه كرده و از ترخيص كار گمرك درباره مجوز و كالاي وارداتي و صادراتي كشور خود سوال كنند كه آيا مجوز ورود به كشور براي اين كالا صادر مي شود يا نه.

در صورت عدم ارائه مجوز ممكن است كالاي مورد نظر توسط مأموران گمرك در مرز خروجي يا ورودي توقيف شود. در صورت توقيف كالا هزينه هاي بيمه فوق العاده بالا و تأمين مخارج عودت كالا و جريمه هاي گمرگي قابل توجه مي باشد.

اطلاع از چگونگي واردات كالا مي تواند از اين گونه اشباهات جلوگيري كند:

– شناسايي فروشنده و كسب اطلاعات درباره ي محصول و كيفيت آن

كالا بايد به نام شخص فروشنده باشد و هويت او احراز گردد. حتما بايد از وجود چنين شركتي اطمينان حاصل كرد. بهتر است ابتدا درباره توليد كنندگان محصول مورد نظر در خارج اطلاع كسب كرد.

– يكي از راههاي چگونگي واردات كالا تشخيص و شناسايي زمينه كاري روش شروع معامله مي¬باشد. شناسايي تشخيص كاري خود مساله بسيار مهم مي باشد. آشنايي با نامه¬نگاري¬هاي بازرگاني نيز مي تواند در پيشبرد كارهايتان مفيد باشد.

– دريافت استعلام مربوط به كالاي وارداتي استعلام مسائل و مشخصات فني و تعرفه¬ي كالا پس از اين شناخت درست فروشنده مي تواند كارساز باشد.
– درخواست ارسال يك نمونه از كالاي وارداتي: توصيه مي شود قبل از عقد قرارداد حتما يك نمونه از كالاي وارداتي را از فروشنده درخواست كنيد تا براي شما ارسال كند و نمونه را توسط كارشناسان و مشخصات بررسي كنيد.

– مشخص نمودن تعداد و مدل كالاي وارداتي زمان فروش و ارسال كالاي وارداتي

– اطلاع درست و دقيق از تعرفه هاي گمركي و برنامه ريزي دقيق براي انجام ساير هزينه ها مي تواند باعث سريع  تر انجام شدن چگونگي واردات كالا شود.

– اطلاع دقيق از قسمت تمام شده و بررسي قيمت كالا كه گران¬فروشي صورت نگيرد. تحقيق درباره ي بازار كشور صادر كننده و دريافت تخفيفات براي پايين آوردن هزينه هاي پرداختي انجام گيرد.

– انجام توافقات و پرداخت هزينه ي خريد كالا و قراردادن اين توافقات در قرارداد و بررسي هاي لازم درباره ي نحوه ي پرداخت يكي از موارد چگونگي واردات كالا مي باشد.

– توافقات لازم با فروشنده درباره ي بسته بندي كالا نحوه انتقال هزينه هاي انتقال معامله.

– افراد خريدار بايد از چگونگي واردات كالا اطلاعات كافي داشته باشد و به همين منظور بايد آگاهي خود را ارتقا داده و اطلاع دقيق از مجوزها و استانداردها و دريافت گواهي¬هاي استاندارد لازم كه انواع مختلفي دارند.

– دريافت كارت بازرگاني و بعد دريافت پروانه ساخت

در روش هاي سنتي و غير تخصصي واردات ثبت سفارشي را پس از دريافت وجه يا حتي در گمرك در لحظه ي تحويل بار انجام مي دهند. اين شيوه ريسك واردات را بيشتر كرده و واردات را با مشكل مواجه كند. در هر مقطع زماني ممكن است قوانين واردات يا صادرات يك كشور تغيير كند و وارد كننده مطلع نباشد و هزينه هايي را متضرر  شود. اما اگر تاجر ثبت سفارش را انجام داده باشد ديگر با هم شريك شده و اجازه ضرر به معامله را نمي دهد.

– دريافت ايران كد و مجوزهاي اوليه استاندارد در صورتي كه شامل اين مجوزها و استانداردها باشد. قبل از ورود كالا نيز دريافت يكسري مجوزها از سازمان ها و شركت هاي زيربط نياز مي باشد.

– در روش واردات استاندارد و نرمال جهاني خريدار بايد پيش پرداختي طي يك دوره از قرارداد را پرداخت كند. خريدار مي¬تواند از توليد به موقع و با كيفيت كالا اطلاع دقيق يافته و پيش پرداخت را طبق قرارداد پرداخت كند. مي¬توان قبل از حمل و بسته¬بندي نمونه¬ي كالا را از فروشنده درخواست كنيد و يا در هنگام بسته¬بندي و حمل كالا فرد ناظري را طبق توافق به شركت بفرستيد.

– كنترل پيش نويس: كنترل اسناد حمل و دريافت اصل اسناد حمل از فروشنده از راههاي چگونگي واردات كالا مي¬باشد. در صورت انجام مراحل قبل مي¬توان اسناد تأمين ارز را نيز دريافت كرد.

– پس از ورود كالا نيز مجوزهاي لازم را بايد دريافت كرد و در اين مراحل بايد به حقوق و عوارض گمركي و ساير هزينه¬هاي مرتبط با ترخيص كالا رسيدگي كرد.
– حمل كالا به انبار پس از ترخيص كالا از گمرك .

واردات كالا كاري تخصصي و فرد وارد كننده بايد داراي تجربه باشد. اطلاع دقيق از چگونگي واردات كالا مي¬تواند تأثير بسزايي در امر واردات كالا داشته باشد.
اما افرادي كه به تازگي و براي اولين بار قصد واردات كالا را دارند بهتر است براي حفظ سرمايه در ابتداي راه از يك شركت بازرگاني كمك بگيرند تا آن را آموزش داده و در امر واردات كالا آنها را ياري كند.

بنابراين چگونگي واردات كالا پس از انجام مشاوره و متخصص بازار كار فروشنده در كشور ديگر مي¬تواند مؤثر باشد. مجوزها و دريافت گواهي¬هاي استاندارد با شناخت راههاي چگونگي واردات كالا مي¬توان به يك واردات با تجربه و آگاهي لازم دست پيدا كرد و اطلاع دقيق از قوانين واردات و صادرات در كشور نيز مي¬توان يكي از راههاي چگونگي واردات كالا باشند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ