ایران کشوری است که در زمینه صادرات کالا، بسیار فعال عمل کرده است. کالاهای صادراتی ایران به کشورهای دیگر از تنوع زیادی برخوردار هستند. کشورهایی که کالاهای صادراتی ایران به آنها وارد می‌شود کشورهای متفاوتی هستند و هر یک از نوعی از کالاهای ایران استفاده کرده‌اند. کالاهای صادراتی ایران در کشورهای مختلف از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

بازارهای کالاهای صادراتی ایران

کالاهای صادراتی کشورمان  را می‌توان از آمار گمرک استخراج کرد. این میزان، نشان دهنده درخواست‌های واردکنندگان از این کشورها برای کالای ایرانی است.

اگرچه تمامی کالاهای ایرانی از قابلیت صادرات برخوردار هستند اما افراد مختلف فعال در این زمینه، باید با سلیقه خریداران خارجی آنها را بسته‌بندی و ارائه کنند. گروه کشاورزی را می‌توان اولین گروه کالایی دارای اولیت در بازارهای صادراتی دانست که در طول سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۲از سوی سازمان تجارت بررسی شده است.

کالاهای صادراتی ایران در این زمینه شامل زیر گروه کالایی پسته و مغز آن، میوه، تره‌بار، کشمش، زعفران، خرما و آبزیان می‌شوند.

 

 

"<yoastmark

 

بازارهای هدف کالاهای ایرانی در زمینه محصولات کشاورزی، شامل کشورهای آلمان، امارات، عراق و هنگ کنگ و چین می‌شوند. کالاهای صادراتی ایران در زمینه میوه و تره‌بار به کشورهایی مثل عراق، امارات، افغانستان، روسیه و ترکیه ارسال می‌شوند. کشمش نیز به کشور امارات، عراق، اسپانیا، روسیه و ترکیه ارسال می‌شود.

بازارهای صادراتی ایران در زمینه زعفران که یکی از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران است شامل امارات، اسپانیا، چین، هنگ‌کنگ و افغانستان می‌شود. اصلی ترین مشکل در زمینه صادرات زعفران، بالا بودن تعرفه در زمینه واردات این کالا به کشور هند و چین و نبودن برندی واحد در زمینه ملی و منطقه‌ای است.

بازارهای هدف این محصول و کالاهایی مثل خرما، کشورهایی مثل ترکیه، امارات، هند، افغانستان و قزاقستان را شامل می‌شوند.

کالاهای صادراتی در زمینه محصولات غذایی

محصولات غذایی ایران از عمده‌ترین کالاهای صادراتی این کشور هستند. این کالاهای صادراتی ۹زیر گروه کالایی را شامل می‌شوند. بازارهای هدف این نوع از کالاهای غذایی مواردی مثل سوسیس، کالباس، میوه‌های پخته، کنسرو گوشت و حیوانات حلال و ماهی را شامل می‌شود که به کشورهای عراق، افغانستان، روسیه، پاکستان و ترکیه فرستاده می‌شوند که در سال‌های اخیر کشورهای روسیه و ترکیه جایگزین سوریه، ترکمنستان و ازبکستان شده‌اند.

 

بازارهای صادراتی کالاهایی مانند رب گوجه‌فرنگی کشورهایی مثل عراق، افغانستان، امارات، کویت و روسیه را در بر می‌گیرند. از دیگر کالاهای صادراتی ایران می‌توان به انواع شیرینی‌جات بدون کاکائو و خمیر کاکائو، آرد گندم و آرد غلات بجز گندم اشاره کرد که به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، آذربایجان و ترکمنستان ارسال می‌شود.

از سوی دیگر کشورهایی مثل افغانستان، عراق، سومالی و ترکمنستان کشورهایی هستند که محصولات غذایی، مخمرهای غذایی و ماکارونی و پاستا را وارد می‌کنند.

در سال‌های گذشته عسل یکی از اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران بوده است که به کشورهای امارات، عراق، ترکیه، مالزی و افغانستان ارسال شده است. عربستان و آذربایجان هم جزو کشورهای واردکننده عسل بوده‌اند. کالاهایی مثل ماءالشعیر، آب انگور و نوشابه‌های تخمیر نشده نیز از دیگر کالاها در این زمینه هستند که هنوز بازارا هدفی برای آنها تعریف نشده است.

کالاهای صادراتی ایران در زمینه‌های مختلف

 

 

"<yoastmark

 

از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران در زمینه‌های غیر خوراکی، می‌توان به کشورهای واردکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی اشاره کرد. این کشورها شامل لهستان، امارات، آلمان، مالزی و بلاروس می‌شوند. کشورهای اروپایی که جایگزین بازارهای آسیایی شده‌اند کشورهای افغانستان و ترکمنستان هستند.

محصولات دارویی یکی دیگر از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران هستند که به کشورهای افغانستان، آلمان، سوریه، عراق و روسیه صادر می‌شوند. این محصولات و صادرات انها نشان می‌دهند که بازارهای صادراتی در این زمینه نوسان چندانی نداشته‌اند. مهم‌ترین کشورهای واردکننده مواد اولیه دارویی در این زمینه، کشورهای هند، یمن، سوریه، امارت و چین هستند.

آمار کالاهای صادراتی ایران

 

گزارش آماری این کالاها کشورمان  در طول ۴ماه گذشته نشان می دهد که ایران بیشترین صادرات را در زمینه میعانات گازی داشته است.گمرک ایران در این زمینه، آمار تجارت خارجی را منتشر کرده است که بر اساس آن رد این مدت، در حدود ۶میلیون تن از میعانات گازی به دیگر کشورها صادر شده است. رقم این صادرات ارزشی در حدود ۲میلیارد و ۳۱۵دلار داشته است. در طول این مدت، مقدار زیادی روغن سبک و فرآورده‌هایی بجز بنزین به ارزش ۵۱۲میلیون دلار از ایران صادر شد که در حدود ۴درصد از ارزش کل صادرات ایران را در بر می‌گیرد.

از دیگر کالاها برای صادرات  می‌توان به پلی اتیلن گرید اشاره کرد که سومین کالای صادراتی ایران از ابتدا تا کنون بوده است.

صادر کنندگان این محصول در این مدت ۴۰۴هزار تن از این محصول را با ارزش حدود ۴۸۵میلیون دلار به کشورهای دیگر فروخته‌اند. صادرات این محصول در حدود ۳.۵ درصد از کل صادرات ایران در این مدت را در بر می‌گیرد. چهارمین کالای صادراتی ایران در زمینه غیرخوراکی، پروپان مایع است که در حدود ۳.۵درصد از میزان کل کالاهای صادراتی ایران را به خود اختصاص داده است. ایران در حدود ۶۲میلیارد دلار کالا به سراسر جهان صادر کرده است.

در حالی که در این دوره، صادرات محصولاتی مثل سنگ معدن و خاکستر در مقایسه با سال قبل چند برابر شده است.

صادرات میوه و خشکبار و مواد شیمیایی، آهن و فولاد در این کشور در حدود ۵۶درصد بوده است. ارائه یک لیست جامع از تمام کالاهای صادر شده از  ایران,  به طور جامع و دقیق، کار آسانی نیست زیرا روابط بازرگانی در این کشور یکسان نبوده و در دوره‌های مختلف انواع کالاهای صادراتی به کشورهای مختلف متفاوت بوده است.

بهترین بازار کالاهای ایرانی در سال ۹۷

ایران در سال ۹۷ بیشترین تراز تجاری به صورت مثبت را با کشور عراق داشته است. زیرا حجم صادرات ایران به این کشور از واردات بیشتر بوده است. در حال حاضر تراز تجاری ایران و عراق به نفع ایران است.

زیرا ایران هم به این کشور کالا صادر می‌کند و هم از این کشور کالا وارد می‌کند. در این مدت، عربستان و ترکیه تلاش می‌کردند تا سهم خود از بازارهای عراق را بیشتر کنند.

بنابراین در شرایط گفته شده، سهم صادراتی ایران از این بازارها بهتر حفظ می‌شد. به این شکل می‌توان گفت بهترین بازار در سال ۹۷ برای ارائه کالاهای صادراتی ایران، بازر عراق بوده است.

بنابراین شناسایی کالاهای مورد نیاز این بازار یکی از دغدغه‌های بازرگانی است که در زمینه صادرات کالا به این کشور فعالیت می‌کنند.

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد میکنیم,  مقاله ی  لیست کالاهای صادراتی ایران را نگاهی بیندازید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ