استان مازندران با تولید سالانه به طور میانگین حدود ۱۱۰ هزارتن کیوی رتبه اول کیوی در کشور را دارا می باشد و پس از آن گیلان با تولید سالانه حدود ۷۰ هزارتن رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. برداشت کیوی از اواسط آبان ماه آغاز می گردد.در این مقاله قصد داریم از کیوی صادراتی و مزییتهای صادرات به روسیه صحبت کنیم.

سالانه مقدارزیادی کیوی توسط کشاورزان و صادرکنندگان ایرانی به کشور روسیه صادر میگردد .

زیرا کشور روسیه در عرض های جغرافیایی بالا واقع شده است و در بیشتر روزها هوا سرد و یخبندان است بنابراین محصولات کشاورزی در این کشور محدود است و برای تامین نیاز مردم کفایت نمی کنند .

با توجه به اینکه کشور روسیه در سال های اخیر مورد تحریمات غرب قرار گرفته است صادرکنندگان ایرانی می توانند با ارسال محصولات کشاورزی با کیفیت به روسیه سرمایه گذاری مقرون به صرفه ای انجام دهند.

با توجه به بررسی های انجام شده، شرایط آب و هوایی و خاکی مناسب برای کشت این محصول فقط در استانهای شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان فراهم است و در سایر استان ها به دلیل رطوبت نسبی کم، سرمای زمستان و بالا بودن PH خاک، کشت این محصول امکان پذیر نمی باشد.

صادرات به روسیه چه مزیتی برای ایران دارد؟

فدراسیون روسیه با داشتن جمعیت ۱۴۶ میلیون نفری در گستره‌ای به وسعت ۱۷ میلیون کیلومتر مربع و با داشتن ذخایر غنی از مواد اولیه همزمان با اینکه یکی از مهم ترین کشور های صادر کننده محصولات صنعتی به ایران است با توجه به محدودیت کتست محصولات کشاورزی در روسیه، میتواند بازار هدف سودمندی برای محصولات کشاوزی ایران باشد.

میزان تعرفه کالاهای وارداتی به روسیه، بین ۵ تا ۵۰ درصد متغیراست. ولی میانگین تعرفه ورود کالاها به این کشور در حدود ۱۴.۹۲ درصد است. و هم چنین متوسط تعرفه کالاهای صنعتی ۱۲.۶۹ درصد و متوسط تعرفه کالاهای کشاورزی برابر با ۲۶.۲ درصد می باشد‌.
مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی بر اساس ۱۸ درصد ارزش سیاهه در گمرکات روسیه اخذ می گردد.
البته این مقادیر در سال های مختلف با توجه به تغییرات ارزی در نوسان می باشد.

یکی دیگر از مزیت های ورود تجار ایرانی به بازار روسیه امکانات شهر مسکواست. شهر مسکو شهر یک توریستی و نمایشگاهی در جهان است که بیشترین شرکت‌های روسی در این شهر ثبت شده اند. مسکو گیرانترین شهر جهان و پرجمعیت ترین شهر اروپا با جمعیت ۱۲ میلیون نفری است. ۱۷ درصد خرده فروشی تنها در این شهر وجود دارد، بیشترین گردش مالی روسیه درمسکو انجام می شود، میزان درآمد مردم بالا و نرخ بیکاری در مسکو حدود یک درصد عنوان شده است.

صادرات کیوی به روسیه چگونه انجام می شود؟

برای صادرات کیوی به روسیه روش های مختلفی برای انتقال محصولات وجود دارد:

  • هوایی
  • ریلی
  • دریایی
  • و زمینی

برای صادرات محصولات کشاورزی نظیر صادرات کیوی به روسیه از راه های دریایی استفاده میشود.

کانتینر های حاوی بار تا بندر این کشور، کالا را حمل کرده و به خریدار تحویل می دهند.

هم چنین برای صادرات کیوی به روسیه شیوه های هوایی هم گزینه مناسبی است و باعث می شود محصول زوتر به مقصد برسد به ویژه در صادرات محصولات کشا‌ورزی مانند کیوی ارسال محصول به شیوه هوایی در شرایط مناسب از خرابی و پلاسیدگی محصول جلو گیری می کند.

زمانی برای حمل محصول و صادرات آن از شیوع های هوایی استفاده می شود که خریدار برای زودتر رسیدن محصول در خواست صادرات هوایی نماید و هزینه حمل و نقل تفاوت چندانی با صادرات زمینی محصول نداشته باشد.

قیمت کیوی صادراتی به روسیه

در صادرات کیوی به ر‌وسیه نکات مختلقی را باید مد نظر قرار دهید یکی از موارد که تاثیر چشمگیری در صادرات کیوی دارد قیمت کیوی صادراتی است به ویژه برای صادرات محصول به روسیه حتما قیمت مناسب را مدنظر داشته باشید زیرا مردم روس برای خرید کالا به مناسب بودن قیمت آن اهیمت زیادی قائل هستند‌.

زمانی که عمده فروشی محصول برای شما گران تمام شود، خریدار هم باید هزینه بیشتری را بابت خرید محصول پرداخت‌ نماید بنابر این قبل از صادرات ویژگی ها و شرابط بازار روسیه، محصولات مشابه، قیمت محصلات مشابه و .. را مورد بررسی قرار دهید.

در هر کشوری بنابر آداب و رسوم و رژیم های غذایی معمول انواع متفاوتی از محصولات مورد استفاده می باشند شما قبل از آن که به صادرات کیوی به روسیه اقدام نمائید,

از طریق ارتباط با تاجران ایرانی مقیم روسیه، بررسی بازار روسیه، شرکت در نمایشگاه ها، ویژگی های بازار روسیه راشناسایی کنید و از روش های مختلف حضوری و اینترنتی محصول خود را تبلیغ کنید سپس وارد مرحله صادرات کیوی شوید.

به مقاله ی صادرات کیوی ایران به کشور های دیگر هم نگاهی بیندازید.

کیوی های صادراتی را چگونه بسته بندی کنیم؟

کیوی صادراتی یکی از حساس ترین محصولاتی است که در صورت بسته بندی های بی کیفیت و حمل با وسایل نقلیه نادرست که امکانات و دمایی مناسب با محصول را ندارند به سرعت از بین می رود.

بنا براین در صادرات کیوی به روسیه علاوه بر استفاده از بسته بندی هایی که متناسب با شأن یک کالای معرف ایرانی باشد شما باید از بسته بندی هایی که متناسب با توع محصول و حفظ کیفیت آن هستید استفاده نمائید.

بسته بندی کیوی صادراتی باید به وسیله کارتن ها یا سبد هایی با کیفیت و مستحکم صورت بگیرد. به گونه ای که تا زمانی که محصول مسافت بین کشور مبدا و مقصد را طی می کند کوچک ترین آسیب و گندیدگی و یا حتی آفتی محصول را تهدید نکند.

علاوه بر این محصولات باید در محفظه های مناسب و سرمایشی یا دمای مناسب که مخصوص حمل میوه هستند ارسال شوند تا در صورت طولانی بودن مسیر خراب نشوند.

بر این اساس، کیوی صادراتی باید در کارتن یا سبد یک ردیفه با شانه ۳ تا ۴ کیلوگرم، در سبد دو ردیفه ۵-۸ کیلوگرم و در کارتن ۱/۵ تا ۲ کیلوگرم بدون شانه صادر گردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ