ترخیص کالا

گمرک روسیه

قوانین گمرک روسیه

گمرک عبارت است ،از سازمان دولتی که مسئول اجرای قوانین گمرکی و اخذ حقوق عوارض ورودی یا واردات و خروجی یا صادرات و همچنین، مسئول اجرای سایر قوانین و مقررات مربوط به واردات ترانزیت و صادرات کالا ها می باشد . در این مقاله به قوانین موجود در گمرک روسیه می پردازیم.

اجرای قوانین و مقررات، مربوط به کالای همراه مسافر نیز بر عهده سازمان گمرک می باشد حقوق گمرکی در واقع یک گونه مالیات غیر مستقیم است.

وظایف گمرک

 1. وصول عواید یا درآمدهای گمرکی.
 2. حصول اطمینان از اجرای قوانین و مقررات و سیاست های ناظر بر بازرگانی خارجی و قوانین صادرات و واردات.
 3. نظارت بر اجرای الزامات قانون راجع به واردات کالا، صادرات کالا و ترانزیت کالا، ترخیص کالا ،از هر لحاظ به مجوزهای واردات کالا، مشمول بر مجوز بهداشت ،مجوز استاندارد کالا و نظایر آن به طور غیر قابل واگذاری به بخش خصوصی است .
 4. عموما وظلیف دیگری مثل نگهداری کالا و خدمات مربوط به تخلیه و بارگیری کالا و از این قبیل به بخش خصوصی واگذار می شود، که در هر حال این موسسات خصوصی ملزم به رعایت و اجرای قانون گمرک به فرض این که متعلق به گمرک باشد هستند.

منطقه ازاد

نقاط یا قسمت هایی از سرزمین که تحت عنوان مناطق آزاد خوانده می‌شوند و در خارج از قلمرو گمرکی قرار دارد، از این قاعده خارج است و ممکن است خود تشکیلات مشابهی داشته باشد به هر صورت اگر قرار باشد، از این مناطق به داخل قلمرو گمرکی یا برعکس کالاهای وارد یا خارج شود، گمرک حدفاصل سرزمین اصلی قلمرو گمرکی و منطقه آزاد و انجام همان وظایف که اشاره خواهد شد خواهد پرداخت.

گمرک گذرگاه مرزی آستارا

یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های ایران گذرگاه مرزی آستارا یا مرز آستارا از مهم‌ترین نقاط گمرکی ایران است، که در داخل شهر آستارا و در حاشیه رودخانه مرزی آستارا چای به موازات دو شهر همنام آستارا در ایران و جمهوری آذربایجان کشیده شده است، اتصال دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان از طریق یک پل در منتهی الیه رودخانه آستاراچای صورت می پذیرد.

ترخیص کالا از گمرک روسیه

ترخیص کالا یک فرآیند در گمرکات است، توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی صاحب کالا (طبق بند ب ماده قانون امور گمرکی) گمرک جهت صادرات یا واردات کالا صورت می‌گیرد و در تهیه آن کالا با انجام تشریفات گمرکی مربوط از اماکن گمرکی خارج می گردد، فرایند ترخیص کالا شامل تهیه و آماده سازی و ثبت اسناد و مدارک به صورت فیزیکی یا الکترونیک و محاسبه هزینه ها شامل مالیات سود بازرگانی و حقوق گمرکی و دیگر تسهیلات ارائه شده به واردکنندگان و صادرکنندگان می باشد.

قوانین گمرکی فدراسیون روسیه

سرویس وابسته به وزارت توسعه اقتصاد و تجارت بر اساس قوانین فدرال روسیه موافقت هایی ، بین المللی تصویب نامه های وزارت توسعه اقتصادی و تجارت وزارت دارایی و بانک مرکزی روسیه فعالیت می‌کند سرویس گمرک فدرال روسیه از طریق ادارات هفتگانه گمرک در مناطق ،مسکو ،سنت پترزبورگ،، نیژنی نوو گردا،روستف، یکاترینبورگ، وستک، دفتر نمایندگی خود در کشورهای آلمان ، فنلاند، بلژیک،قرقیزستان و بلاروس، اوکراین و قرقیزستان فعالیت می کند گمرک آستارا که بخش بزرگ کالاهای مبادلات ای میان ایران و روسیه را ترخیص می‌کند زیر نظر اداره گمرک روستوف است.

سیاست گمرک روسیه دارای چهار ویژگی است;

 1. عوارض گمرکی پایین در زمینه واردات تجهیزات فنی.
 2. فرایند ساده ترخیص گمرکی .
 3.  کنترل دقیق گمرکی بعد از ترخیص کالا.
 4. توسعه همگرایی گمرکی در میان کشورهای مستقل مشترک المنافع

نرخ های گمرک روسیه

حقوق گمرکی در روسیه بر اکثر محصولات وارداتی اعمال می‌شوداکثر نرخهای ورودی گمرکی روسی بر اساس ارزش کالا میباشد از سوی دیگر، عوارض خاصی نیز برتعدادی از انواع محصولات وارداتی بر اساس حجم، وزن یا کمیت آنها اعمال می‌شود،

برخی کالاها دارای عوارض ترکیبی هستند که شامل اعمال چند نرخ است، نرخ های گمرکی روسیه از ۱۰۰ درصد در مورد مشروبات الکلی تا صفر درصد کالاهای دارای اولویت وارداتی ،همچون ماشین‌آلات متغیر است،

به طور میانگین نرخ‌های عوارض ورودی بین ۵ تا ۲۰ درصد ارزش گمرکی کالا است،نرخ های پایه مشخص شده در مقررات در مورد کشورهایی که به آنها اصل دولت اعطا شده است ،اعمال می‌شود و برخی کالاهای وارداتی از کشورهای در حال توسعه و کمتر یا موانع جهت ورود و صدور کالا به کشور اتحادیه و یا منطقه اقتصادی خاصی باشد.

 

به مقاله ی نرخ ترخیص کالا از گمرک هم نگاهی بیندازید.

تقسیم بندی های متفاوت از حقوق ورودی عبارتند از:

 

تقسیم بندی تعرفه بر اساس چگونگی دریافت

 • تعرفه ارزشی :تعرفه گمرکی ممکن است بر اساس ارزش کالا دریافت شود که در این صورت آن را تعرفه ارزشی می نامند در این روش حقوق و عوارض گمرکی کالا یا تعرفه آن درصدی از ارزش آن کالا را تشکیل می‌دهد، که باید به کمپ پرداخت شود.
 •  تعرفه ثابت: تعرفه گمرکی در مواقعی بر اساس مقدار آن کالا و تعداد وزن می شود،
 •  تعرفه مرکب :تعرفه گمرکی در موارد بر اساس ترکیبی از دو روش تعرفه ارزشی و تعرفه ثابت دریافت می شود.

تقسیم بندی تعرفه بر اساس تسهیلات یا تبعیضات

بر مبنای تقسیم بندی دیگری که انگیزه و علل آن برقراری تسهیلات یا ایجاد تبعیضات یا موانع جهت ورود و صدور کالا به کشور اتحادیه و یا منطقه اقتصادی خاص باشد،

تعرفه ی گمرکی

تعرفه گمرکی ممکن است، یک ستونه، دو ستونه یا سه ستونه باشد.

 • تعرفه یک ستونه:تعرفه‌ای که بدون تبعیض است به طوری که برای کلیه کالاهای وارده از کلیه کشورها به صورت یکسان و بدون انعطاف انجام می‌گردد .
 • تعرفه دو ستونه :در این سیستم ، تعرفه برای هر کالایی بدون حقوق و عوارض گمرکی و ضع شده است، یک نوع آن حد بالا یا تعرفه حداکثر است ولی نوع دیگر مجموعه ای از تعرفه های کاهش یافته برای برخی کشورها .
 • تعرفه سه ستونه : سه ستونه شکل گسترده تعرفه دو ستونه است که به آن ستون دیگری افزوده شده و در حد پایین تری از حقوق گمرکی برای کشورها تعیین و اعمال می‌شود که آن را سیستم تعرفه‌های ترجیحی نیز می‌نامند- برای افزایش تجارت بین اعضای مختلف در گروه می باشد.
  امیدوارم مطالب مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *