روسیه کشوری زیبا و پر از جاذبه های حیرت آور است که هر ساله گردشگران زیادی را از گوشه و کنار دنیا به سمت خود میکشاند، عده زیادی برای دیدن شبهای سفید سن پترزبورگ کلیساهای کهن و طبیعت زیبایش روسیه را برای سفر انتخاب می‌کنند خیلی ها ترجیح می‌دهند، از راه هوایی به این کشور بروند، اما حمل و نقل زمینی . البته  سفر زمینی  به روسیه لطف دیگری دارد، به همین خاطر خیلی ها عاشق سفر به روسیه با قطار هستند.

 

 حمل و نقل زمینی به روسیه

کشور روسیه از نظر وسعت در میان سایر کشورهای جهان رتبه نخست را داراست و از این رو فاصله بین نقاط مختلف در این کشور اغلب بسیار زیاد است طول راه‌های روسیه بالغ بر ۷۶۰ هزار کیلومتر است و این کشور از این نظر مکان هفتم و در جهان به خود اختصاص داده است در بخش حمل و نقل کالا در روسیه تقریبا ۵۰ درصد جابجایی بار توسط بخش حمل و نقل جاده‌ای صورت می‌گیرد استفاده از این نوع حمل و نقل بیشتر بین شهرهای مناطق صنعتی و جنگل رواج دارد.

حمل و نقل زمینی کالا به ایران و روسیه

مهمترین مسیر حمل و نقل در زمینه کالا بین ایران و روسیه از طریق کشور آذربایجان است. کامیونهای حمل بار در ایران از پایانه‌های مرزی آستارا خان یا بیله سوار در استان آذربایجان‌شرقی گذشته و پس از طی مسیری بالغ بر ۵۷۰ کیلومتر در کشور آذربایجان از نقطه مرزی سامور وارد جمهوری داغستان در فدراسیون روسیه می شود.

مسیرهای دیگر حمل و نقل زمینی به ایران و روسیه

مسیر دیگر حمل و نقل زمینی کالا بین ایران و روسیه از مرزهای شمال شرقی ایران در منطقه سرخس و باجگیران می باشد در این مسیر کامیون‌های حمل کالا پس از عبور از گمرکات مرزی کشورمان وارد کشور ترکمنستان می شود سپس با عبور گمرکات خوجیلی و شاوات در شمال غرب ترکمنستان یا آلات در استان بخارا وارد کشور ازبکستان شده پس از عبور از گمرکات یالام و کاراکال و طی مسیر در کشور قزاقستان در نهایت با توجه به این نکته که مسیر نهایی شان چه مکانی در فدراسیون روسیه باشد جهت حرکت خود را به سمت مرزهای قزاقستان با روسیه تعیین می کند .

ترانزیت کالا بین ایران و روسیه

در ترانزیت کالا بین ایران و روسیه با استفاده از این مسیر از آن جهت که از سه کشور ترکمنستان ازبکستان و قزاقستان عبور می‌شود و همچنین مسافت طی شده طولانی تر از مسیر اول است کم تردد می باشد ولی برای کالاهایی که بازار هدف آنها جمهوری‌های شرق روسیه تعریف شده است مقرون به صرفه می باشد.

حمل و نقل زمینی به آستاراخان روسیه

برای رفت و آمد در آستاراخان هم می توانید از وسایل نقلیه عمومی به هم تاکسی و یا خودروی شخصی استفاده کنید بلیط یک طرفه برای وسیله نقلیه عمومی مثل تراموا و یا اتوبوس موجود است .

سفر زمینی به روسیه

شبکه جاده ای در سراسر کشور به طور قابل ملاحظه‌ای رو به بهبود است با این حال این روش به اندازه‌ای نبوده که به یک گزینه آرامش‌بخش برای سفرهای داخلی به حساب بیاید همچنین با توجه به پهناور بودن این کشور سفر زمینی بسیار طولانی و وقت گیر است معمولا سفر با هواپیما و قطار جایگزین مناسب تری خواهند بود برای سفرهای جاده در بخش اروپایی روسیه به علت صعب العبور بودن جاده ها در زمستان از توصیه های پلیس راه بهره ببرید.

آیا در مورد تجارت چمدانی چیزی شنیده اید؟به این مقاله نگاهی بیندازید

استان های مرزی با کشور روسیه

۳۱ استان ایران ۱۶ استان مرزی هستند که از میان آن‌ها نه استان تنها مرز زمینی آذربایجان شرقی آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمانشاه، کردستان و خراسان جنوبی هستند سه تایی آنها فقط از ساحل دریا مازندران هرمزگان و بوشهر مرزدارن و چهار تا از استان‌ها هم هر دو مرز زمینی و دریایی، گیلان ،گلستان- سیستان و بلوچستان و خوزستان را دارا می باشد.

مرزهای مشترک با جمهوری آذربایجان

استان‌های گیلان و اردبیل و آذربایجان شرقی با خاک اصلی ، جمهوری آذربایجان و استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی با جمهوری خودمختار نخجوان مرز مشترک دارند.

مرز مشترک با ارمنستان

آذربایجان شرقی با ارمنستان مرز مشترک دارد.

ارتباط مرزهای آذربایجان و ارمنستان با روسیه

ایران به دلیل نداشتنمرز مستقیم و مشترک با روسیه می‌تواند از طریق مرزهای گفته شده در ارمنستان و آذربایجان و مرزهای داخلی خود با کشور روسیه ارتباط حمل و نقل زمینی ایجاد کند.

گذرگاه های مرزی با کشور جمهوری آذربایجان و روسیه

گذرگاه مرزی آستارا ،گذرگاه مرزی بیله‌سوار ،گذرگاه مرزی جلفا، گذرگاه مرزی پلدشت.

گذرگاه مرزی با کشور ارمنستان و روسیه

مرز نوردوز در ایران نام شهر مرزی کشور ارمنستان است

گذرگاه مرزی با کشور ترکمنستان و روسیه

گذرگاه مرزی باجگیران، قوچان ،گذرگاه مرزی لطف آباد، شهرستان درگز،گذرگاه مرزی شهرستان سرخس،گذرگاه مرزی اینچه برون استان گلستان.

همانطور که گفته شد ایران با روسیه مرز مشترک و مستقیم ندارد برای همین از طریق تمامی مرزهای گفته شده ایران می‌تواند ،ترانزیت و یا حمل و نقل زمینی انجام دهد ،تمامی تاجران و بازرگانان با این گذرگاه ها و با این مسیرها به صورت کامل آشنا هستند و می‌دانند که هر نوع محصول و کالا از کدام یک از گذرگاه ها با چه مسافتی در چه زمانی و با چه تعرفه و هزینه برایشان به صرفه تر است و در هنگام تجارت حتما به این نکات توجه کرده و سپس مسیر مورد نظر را برای خود انتخاب می‌کنند .

اینکه حمل و نقل زمینی شما از کدام مسیر در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه و با کمترین گمرک و تعرفه برای تان مشخص شود .واز همه مهمتر مطمئن باشید که واردات با بهترین کیفیت و امنیت به دست خریدار تا می‌رسد یا برعکس از فروشندگان به دست شما میرسد مهمترین نوع انتخاب مسیر می باشد.
امیدوارم مطالب مورد استفاده قرار گرفته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ