در این مقاله قصد داریم نکات لازم جهت به تحقق یافتن امر صادرات و راهنمای صادرات را به شما ارائه دهیم: جهت شروع هر فعالیتی به ویژه صادرات ابتدا بهتر است که دانش خود را در زمینه ی کاری خود ارتقاء بدهید.
مطالعه ی کتاب هایی که به امور بازاریابی، گمرکی، ترخیص کالا، قوانین و مقررات صادرات و واردات کالا، قوانین بین المللی بازرگانی در چهارچوب قانونی و حقوقی که از سوی اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت تهیه و منتشر می گردد که بهترین راهنمای صادرات شما خواهد بود.
البته بهتر است بدانید که کلاس های آموزشی نیز راهنمای صادرات در زمینه های صادرات و واردات در سازمان تجارت ایران نیز با حضور کارشناسان بنگاه های اقتصادی، تولیدی و صادراتی دایر است که شما با گذراندن این دوره های آموزشی دانش خود را ارتقاء داده و اطلاعات لازمه را کسب می نمایید.
در ادامه ی مطالب ارائه شده توضیحاتی درباره ی تعریف صادرات، مراحل صادرات، نحوه ی صادرات و تقسیم بندی صادرات از نظر گمرک خواهیم داشت که می تواند کمک های شایانی نبست به راهنمای صادرات و شناخت شما در این زمینه باشد.

صادرات چیست؟

کار با بازارهای جهانی و فرامرزی و ارتباط برقرار کردن با بازارهای خارجی را صادرات می نامند.
صادرات در هر کشوری جهت رشد اقتصادی آن کشور بسیار با اهمیت است. فروش تولیدات داخلی و حتی ارائه ی کارهای خدماتی جهت کسب درآمد بیشتر ارزی و سود زیاد از عللی هستند که تاجران زیادی را به سمت صادرات کالاها و خدمات کشانده است.

شرایط صادرات

شرایط گفته شده جهت راهنمای صادرات برای افرادیست که تمایل به ورود به این فعالیت دارند:

 1.  داشتن دانش کافی و تسلط به شناخت بازارهای خارجی و تعامل با دیگران.
 2.  هدفمند بودن کارها.
 3.  نترسیدن از رقابت و آماده بودن جهت رقابت با رقبای قوی.
 4.  داشتن پشتکار فراوان در امر صادرات.

مراحل صادرات

انجام صادرات و فروش کالا در بازارهای خارجی از حساسیت بالایی برخوردار است. شما با کسب دانش و توجه به ظرائف بازارهای خارجی می توانید به نحو احسن از سرمایه مالی و انسانی خود در این راستا استفاده کرده و سود کنید.

شما با یک برنامه ریزی دقیق و با آینده نگری و آشنایی با اصول و روش های علمی راهنمای صادرات می توانید به درستی در این راه گام برداشته و به اهداف خود روز به روز نزدیک تر شوید.
دستورالعمل راهنمای صادرات کالا بدین گونه است:

 1.  بازاریابی: مهم ترین گام در امر صادرات بازاریابی است. بازاریابی یعنی شناخت هر چه بهتر بازارهای بین المللی و پیدا کردن راه های نفوذ به آن به کمک اطلاعات کسب شده و ارتباط با خریداران خارجی، آمارهای رسمی بدست آمده و شرکت در نمایشگاه های بین المللی و کسب اطلاعات لازمه از اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت میسر خواهد بود.
 2.  صدور پیش فاکتور(پروفرما): تهیه ی پیش فاکتور که شامل مشخصات کالای صادراتی و مشخصات فروشنده جهت ارسال به خریدار می باشد.
 3.  تهیه،تدارک کالا و بسته بندی: بعد از تهیه ی کالای صادراتی آن را طبق توافقات به عمل آمده بین خریدار و فروشنده بسته بندی نمایید.
 4.  تعیین ارزش گمرکی: منظور از تعیین ارزش گمرکی بهای خرید کالا در مبدأ به اضافه ی هزینه های حمل و نقل و بیمه ای است.
 5.  کسب مجوز از سازمان های مربوطه: بعد از بازاریابی مجوزهای لازمه جهت صادرات کالا را بر حسب نوع فعالیت می توانید از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و دیگر نهادها دریافت نمایید.
 6.  اظهار کالا به گمرک: کالای صادراتی به گمرک حمل و اظهار نامه ی صادراتی تنظیم و به گمرک ارائه شود.
 7.  عقد قرارداد بیمه و حمل: صادر کننده ی کالا باید قراردادهای لازمه را با شرکت های معتبر و بین المللی بسته و نسبت به بیمه ی کالای صادراتی اقدام نماید.
 8.  دریافت گواهی بازرگانی: این گواهی توسط خریدار از اتاق بازرگانی درخواست می شود.
 9.  صدور فاکتور و دریافت گواهی مبدأ: بعد از تکمیل فاکتور فروش و به تأیید رساندن آن به اتاق بازرگانی تصویر بارنامه به همراه پیش فاکتور صادر و گواهی مربوطه صادر خواهد شد.
 10.  ارسال کالا: بعد از دریافت گواهی خروج کالا توسط صادر کننده کالای صادراتی به شرکت حمل و نقل تحویل داده می شود و بر اساس بارنامه کالا از گمرک بارگیری و تا مقصد توسط شرکت حمل و نقل حمل می گردد.

راه و رسم گمرکی صادرات به سه دسته تقسیم می شود که بدین شرح است;

 1. صادرات قطعی: صادرات قطعی به روشی می گویند که کالا از قلمرو کشور مبدأ خارج شده و دیگر به کشور باز نگردد.
 2.  صادرات موقت: به کالاهایی که جهت تعمیرات و یا هر علت دیگری از کشور به طور موقت خارج و بعد از یک بازه ی زمانی به کشور برگشت داشته باشد صادرات موقت می گویند.
 3.  صادرات مجدد (برگشتی): یک سری کالاها نیز به کشور وارد شد اند که بنا به دلایلی باید دوباره از کشور خارج شوند.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی اقسام تعرفه گمرکی چیست ؟ نگاهی بیندازید.

ارائه ی تسهیلات جهت راهنمای صادرات توسط سازمان توسعه تجارت ایران

شما می توانید جهت انجام فعالیت های صادراتی در زمینه های صادرات غیر نفتی، صادرات خدمات، خدمات بازرگانی که شامل ( استاندارد، بیمه، گمرک، بانک، ارز و صندوق ضمانت، حمل و نقل، بسته بندی صادراتی و سرمایه گذاری خارجی) آمار واردات و ثبت سفارش تسهیلات لازمه را از سازمان توسعه تجارت ایران دریافت نمایید.

اعتبارات صادارتی

صندوق ضمانت صادرات ایران نیز به عنوان مؤسسه ی بیمه ای و اعتباری ایران یکی از سازمان هاییست که متولی حمایت از صادرات کشور بوده و زیر نظر وزارت بازرگانی فعالیت می کند. این مؤسسه از طریق چهار روش خدمات خود را ارائه می دهد که شامل موارد زیر می باشد:

 •  خدمات بیمه ای
 •  پوشش طرح های سرمایه گذاری
 •  ارائه ی خدمات مشاوره ای
 •  کمک به تأمین مالی صادرات کالاهای تولیدی و خدماتی

شناسایی خریداران، فروشندگان و تولید کنندگان جهانی و برون مرزی

شما با شناسایی خریداران، فروشندگان و تولید کنندگان خارجی توانایی انجام فعالیت صادرات را در خود بالا برده و آگاهی های لازمه را کسب خواهید کرد. جهت کسب این اطلاعات شما می توانید به سایت های معتبر مراجعه نموده و ثبت نام کنید. البته بهتر است بدانید که معرفی سایت های ذکر شده از سمت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن به منزله ی تضمین آن ها نبوده و به لحاظ قانونی تمامی مسئولیت و دقت در نحوه ی عقد قراردادها و مبادرت به شرکت در امر صادرات و همه ی معاملات به عهده ی خود شخص می باشد.

این مقاله جهت ارادئه ی راهنمای صادرات به شما توصیه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ