خیار دارای انواع مختلف محلی و گلخانه ای است که توسط کشاورزان و تولید کنندگان در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می رسد. آنان هم چنین خیار را در هر نوع محلی و گلخانه ای با کیفیت مناسب به کشور روسیه صادر می کنند. کشور روسیه که به دلیل سردی زیاد هوا در کشت محصولات کشاورزی فقیر است  به ویژه مناطق حوالی سیبری که به سبب سردی بیش از حد فاقد جمعیت و خالی از سکنه هستند، نیازمند به واردات محصولات کشاورزی از دیگر کشورها برای تامین نیازهای مردم خود است.در این مطلب به صادرات خیار به روسیه میپردازیم و راههای موفقیت در این تجارت را بررسی میکنیم.

با توجه به مناسب بودن شرایط آب و هوایی ایران برای تولید و کشت انواع مختلف محصولات کشاوزی  و افزایش روابط تجاری میان ایران و روسیه کشاورزان می توانند از این فرصت برای افزایش صادرات و رونق محصولات خود بهره بگیرند.

خیار صادراتی خیاری با کیفیت، مرغوب و درجه یک است که در بسته بندی های متفاوت مدرن و پیشرفته از طریق راه های ارتباطی زمینی و هوایی به روسیه صادر می شود. صادرکنندگان بهترین نوع خیار گلخانه ای را دربسته بندی های مناسب پلاستیکی به این کشور صادر می کنند.

سالانه حجم بالایی از خیار کشت شده توسط کشاورزان ایرانی به این کشور سردسیر صادر می شود و دربازارهای میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای به فروش می رسد.

 

صادرات خیار،انواع و آمار

 

عمده ترین میزان تولید محصولات گلخانه ای در ایران اختصاص به خیار دارد سالانه حدود دو میلیون تن  خیار در کشور تولید می شود.

کشور ایران رتبه سوم تولید این محصول را در جهان دارا می باشد که بیشترین تولید آن در فصل بهار در شهرهای: کهنوج، جیرفت، سرپل ذهات، گلستان  و در فصل تابستان در اکثر مناطق کشت می گردد.  و هم چنین در فصل پائیز و زمستان در بعضی از شهرهای ایران تولید می شود.

خیار صادراتی ایران از جمله محصولات ارگانیک است و به همین دلیل نسبت به دیگر میوه ها صادرات بیشتری دارد.

دلیل تمایز خیار صادراتی ایران نسبت به دیگر کشور در این است که کشاورزان ابرانی برای دفع آفات مزارع و گلخانه های خود و رشد و مرغوبیت محصول کم تر از مواد و سموم شیمیایی استفاده می کنند.

استفاده از سموم و مواد شیمیایی شاید به ظاهر تولید محصول خوبی را منجر شود اما این مواد شیمایی اثرات زیادی بر بدن دارند و سلامتی افراد را به خطر می اندازند.

 

آمار صادرات خیار

 

  • رقم کل صادرات: ۲,۷۲۰,۳۰۶,۰۰۰ دلار
  •  میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۳ درصد
  •  میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۰ درصد
  •  میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۱,۲۱۰ KM

 

تفاوت خیار صادراتی گلخانه ای و محلی

 

تجار خارجی به آسانی تفاوت میان خیار گلخانه ای و خیار محلی را تشخیص می دهند بدین صورت سعی در فریب دادن تجار را نداشته باشید ,به خصوص زمانی که قصد صادرات خیار به روسیه رادارید.

زیرا روس را در خرید محصولات کشاورزی حساسیت زیادی به خرج می دهند و به دنبال محصول درجه یک و با کیفیت هستند.

خیار محلی , به رنگ سبز روشن،قطور، کوتاه قد اما بر خلاف ظاهر گوشی و خوش طعم است اما خیار گلخانه ای ,  ظاهری فریبنده دارد، پوست صاف و یک دست و قدی کشیده اما طعم چندان دلچسبی ندارد و خیلی زود پلاسیده می شود.

با این وجود به خاطر ظاهر خوبی که دارد بیشتر مور. استقبال مصرف کنندگان داخلی و تجار خارجی قرار گرفته است.

 

به مقاله ی  صادرات خیارشور هم نگاهی بیندازید.

 

انواع و قیمت خیار صادراتی

 

خیار صادراتی خاردار و ساده از دیگر انواع خیارهایی هستند که مورد توجه تاجران خارجی من جمله بازرگانان روسی قرار گرفته است.

هردو نوع خیار خاردار و ساده با کیفیت بالا و در فصول مختلف در مناطق متفاوت ایران تولید و در اختیار صادر کنندگان قرار می گیرد. هر کدام از انواع خیار ها طرفداران خود را دارند و تولید هر نوع محصول برای صادرات وابسته به سلیقه و درخواست کشور خارجی صورت می پذیرد و با کیفیت و بسته بندی مناسب به کشورهای دیگر صادر می گردد.

برای اطلاع از قیمت خیار می توانید با تولید کننده ها و کشاورزان در ارتباط باشید متناسب با تغییراتی که در ارز به وجود می آید فیمت خیار هم دست خوش تغییر و تحول می شد شما باید دقت کنید که نمی توانید قیمت مقطوعی برای انواع خیار داشته باشید زیرا این محصول در فصول مختلف و با نوساناتی که دارد قیمت های مختلفی را به خود می گیرد.

اما اگر به دنبال خرید خیار مناسب برای صادرات خیار به روسیه , با قیمت مناسب هستید, پیشنهاد می شود خرید خود را به فصل بهار و تابستان موکول کنید زیرا در این فصول میزان عرضه محصول بالا است و شما می توانید آن را با قیمت مناسب خریداری نمائید.

 

راهکارهای بازاریابی و موفقیت در بازار خیار روسیه

 

در سال های اخیر میزان صادرات خیارساده به کشور  روسیه افزایش یافته است. روسیه کشور پهناوری است و برای حضور و موفقیت در بازار وارداتی این کشور شما باید تمام دقت وتلاش خود را به کار ببندید. در زیر به راهکارهایی در جهت  ورود به بازار این کشور توصیه شده است.

 

  1. بررسی علایق مردم روسیه و اینکه متقاضی و مصرف کننده خیار ساده هستند یا خیار خار دار البته بررسی های پیشین حاکی از آن است که خیار ساده در روسیه طرفداران بیشتری دارد‌
  2. مشورت با بخش بازرگانی و اقتصادی سفارت روسیه در ایران
  3. هر گونه خرید و فروش محصول در کشور روسیه با پول رسمی این کشور صورت می پذیرد.
  4. در نمایشگاه های کشور روسیه به منظور معرفی خیار صادراتی ایران و ارتباط با مشتری و جلب نظر آن ها حضور فعال داشته باشید.
  5. پیش از صادرات خیار به روسیه گزارش های بازار روس را به دقت مطالعه نمائید و از بازار بررسی دقیق به عمل آورید.
  6. تاجران روسی به مواردی از قبیل: قیمت، کیفیت، زمان تحویل کالا و درج اطلاعات کامل بر روی بسته بندی محصول به زبان روسی حساسیت ویژه ای دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ