انجام دادن تشریفات مراحل ترخیص کالا و همچنین صادرات کالا از کشور براساس قوانینی است که این قوانین برعهده امور گمرکی است. در این جا اظهار کننده وظیفه دارد سند های لازم مثل سیاهه خرید، سندهای بانکی ، گواهی مبدا و.. را که مقررات مربوط به این زمینه تعیین کرده است را به مسئولین گمرک تحویل دهد.

بر اساس مقرراتی که برای صادرات و واردات کالاها تعیین شده است کالا های صادراتی به سه دسته تقسیم شده اند : کالاهای مجاز ، کالا های مشروط و کالاهای ممنوع که ما در این قسمت متن به توضیحات بیشتر این موارد می پردازیم :

کالا های صادراتی

کالاهای مجاز: کالاهایی هستند که اگر اشخاص بخواهند آن ها را صادر یا وارد کنند با توجه به رعایت قوانین خاصی که در این حیطه می باشد مشکلی ندارد که آنها را صادر یا وارد کنند.

کالاهای مشروط : این ها کالا هایی هستند که اگر تجار بخواهند آنها را صادر یا وارد کنند قبل از هر گونه اقدامی باید در اولین قدم از مسئولین مربوطه مجوز های لازم را کسب کنند.

کالاهای ممنوع : این ها کالاهایی هستندکه با توجه به دین اسلام و مقرراتی که این کشور وضع کرده هم صادر کرد نشان و هم وارد کرد نشان مجاز نیست و اگر احیانا کسی اقدام به وارد یا صادر کردن کالاهای ممنوع پرداخت یک کار غیر قانونی انجام داده و با او برخورد خواهد شد.

 

مراحل ترخیص کالا چگونه است؟

خب تاجران برای اینکه بتوانند به راحتی از پس یک تجارت موفق بر آیند در ابتدا باید به زبان خارجی تسلط کامل داشته باشند تا با تاجران خارجی بتوانند تبادل نظر داشته باشند و یا اگر احیانا خود تجار توانایی در زبان انگلیسی ندارند بهتر است با خود یک مترجم ماهر به همراه داشته باشند تا همان مترجم تبادلات تجار را به او منتقل کند و این نکته قابل ذکر است که در وهله ی نخست بازرگانان و تجار باید به این توجه داشته باشند که به طور کلی برای مراحل ترخیص کالا باید نکات مهمی توجه کنند که ما در متن زیر این نکات را برای شما بیان می کنیم .

مهم ترین نکات برای مراحل ترخیص کالا

گرفتن استعلام و مشخصات کالا: در این مرحله تاجرباید مشخصات کامل کالاها و نیز قیمت آن ها را به صورت کامل دریافت کند گفتنی است که این مشخصات در زمان مراحل ترخیص کالا انجام می شود در این مرحله بازرگانان وظیفه دارند که اطلاعات مربوطه را از فروشندگان دریافت کنند و سپس این اطلاعات را در اظهار نامه به مسئولین گمرک تحویل بدهند.

برای محاسبه ، هزینه ی کالا ها تصمیم گیری شود: در مرحله دوم از مراحل ترخیص کالا باید نوع کالا ، و تعداد یا وزن کالا مشخص شود و لازم است در این مرحله پرو فرما با شرایطی که دو طرفین با هم قرار داد بسته اند به اداره گمرک ارائه شود و در این مورد شرکت های بازرگانی این امکان را دارند که قبل از واردات کالا از خارج از کشور از شرایط آن از طریق مشاوران و متخصصانی که در واردات کالا حرفه ای هستند آگاهی های لازم را اخذ نمایند.

قیمت نهایی کالا تعیین شود: هنگامی که بازرگانان کالاها را از کشور های خارجی می خرند ، قیمت نهایی این کالاها مشخص نیست و تاجر باید منتظر قیمت نهایی این کالا از طرف گمرک باشد و تا هنگامی که برگه ترخیص را دریافت نکرده است نمی تواند از قیمت نهایی این کالا مطلع شود اداره گمرک با در نظر گرفتن هزینه های حمل و نقل ،ترخیص کالا ، هزینه های نگه داری در انبار و… قیمت نهایی کالا را مشخص می کند.

 

مجوزکالاهایی که قرار است وارد کشور شوند : هنگامی که این کالاها وارد گمرک شدند تجار باید از قبل تمام مجوز های استاندارد را کسب کرده باشند. باید تاجر مدارکی به مسئولین گمرک ارائه دهد که صحت و سلامت این کالا ها را تضمین نماید اکثر کشور ها مراحل ترخیص کالا را سخت می گیرند بنابراین تاجران باید همه جوانب را در نظر بگیرند

سپس مراحل ترخیص کالا را قانونی و به صورت منظم انجام دهند تا در طی این فرایند دچار مشکل خاصی نشوند تاجران ایرانی باید قوانین داخل کشور را از جمله جلوگیری کردن از ورود کالاهای ممنوعه مانند مواد مخدر ، مشروبات الکلی و…را در نظر داشته باشند.

دریافت کردن مجوز برای کالاهای خریداری شده: تاجران باید توجه کنند که همه کالاهایی را که از کشورهای خارجی خریداری می کنند باید از استاندارد های لازمه برخوردار باشند همه ی این مجوز ها باید قبل از ترخیص کالا به مسئولین گمرکی ارائه داده شود. بعد از اینکه این قسمت از مراحل ترخیص کالا انجام شد تاجرباید برای واردات کالاهای مورد نظرش با راننده وسیله ای که قرار است کالاهای وی را حمل نماید هماهنگی های لازم راداشته باشد.

اگر می خواهید که از نرخ ترخیص کالا از گمرک مطلع باشید بد نیست این مقاله را نیز مطالعه نمایید.

خلاصه متن

ما در متن بالا به مراحل ترخیص کالا در کشور های دیگر پرداختیم و فهمیدیم که روند ترخیص کالا در گمرک نسبتا پیچیده و دشوار است و اگر تاجران در این زمینه تجربه نداشته باشند نمی توانند به راحتی از پس این کار برآیند افراد برای ترخیص کالا لازم است یک سری مدارکی که در قوانین گمرک تعیین نموده را به مسئولین مرتبط در این زمینه ارائه دهند که از جمله این مدارک فاکتور ، گواهی مبدا ، ترخیصیه ، پیش فاکتور یا پرو فرما ،مجوز ثبت نام ، برات نامه ، بیمه نامه ، مجوز ثبت سفارش کالا ، پروانه صادرات و .. هستند که بازرگانان باید این مدارک را به امور گمرکی ارائه دهند در غیر این صورت کار آنان با مشکل مواجه خواهد شد.

هنگامی که این سند ها به امور گمرکی تحویل داده شد کارشناسان باید تعیین صلاحیت بازرگان را به عنوان صاحب بار صادر کنند. تعیین صلاحیت فرد به این بستگی دارد که فرد به گمرک بدهکار نباشد و اینکه منع قانونی نشده باشد بدین معنی که اموال او در مصادره نباشد و وی اختیار اموالش را داشته باشد و سومین شرط در مورد اینکه صلاحیت فرد تعیین شود این است که کارت بازرگانی افراد تاجر معتبر باشد.

ما در این مقاله سعی بر این داشتیم که شما را در زمینه مراحل ترخیص کالا راهنمایی کنیم امید است این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ