صادرات و واردات

کاهو صادراتی

کاهو

کاهو از جمله گیاهانی است که به صورت سبزیجات پرورش پیدا می کند و این گیاه یکساله است که در انواع سالاد ها ساندویچ ها مورد استفاده قرار می گیرد این گیاه یکی از سبزی های پرطرفدار می باشد که در طول سال مورد استفاده قار می گیرد و این طرفدار داشتن سبب شده است که برخی مزارع تولیدی در طول همه ی ماه های سال به تولید این گیاه مشغول باشند و بتوانند آن را در اختیار مردم کشور قرار دهند. این گیاه باید در دمای کاملا پایین رشد داده شود برای اینکه از گل دادن زود هنگام آن در دماهای پایین جلوگیری به عمل می آید.

کاهو دارای ویتامین هایی از جمله ویتامین آ و ویتامین کا و همچنین دارای کلسیم می باشد این گیاه از فیبر بسیار بالایی برخوردار می باشد به همین خاطر برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند توصیه می شود که حتما قبل از خوردن غذایی اصلی از این گیاه پر فایده استفاده نماییند تا اینکه اشتهای کاذب آن ها را از بین ببرد و باعث سیری زود هنگام این افراد شود.

همچنین این گیاه یعنی کاهو برای از بین بردن و بهبود یبوست مفید می باشد و همچنین برای از بین بردن صفرا ، سردرد، سرفه و … کاملا مفید می باشد.

مدل کاهویی که در کشور ایران پرورش داده می شود کاهوی رسمی یا به عبارتی کاهوی سالادی است که در کشور های روسیه و همچنین دیگرکشورهای نواحی خلیج فارس دارای طرفداران بسیاری می باشند.ماندگاری این کاهوی رسمی یا به عبارتی سالادی بسیار بالا است.

یکی دیگر از مدل کاهوهای پرورش یافته درکشور ایران کاهوی پیچ یا به عبارتی آیسبرگ می باشد.این کاهو دارای طرفداران بسیاری است از جمله کشورهای روسیه ، عراق ، عمارات ، ارمنستان ، قطر ، ترکیه ، عمان می باشد این مدل کاهو نیز دارای ماندگاری بالایی می باشد. این کاهو دارای ظاهر زیبا به همراه برگ های پیچ و ترد می باشد. این مدل کاهو در مزارع مختلف و در طول همه ی ماه ها قابل پرورش می باشد.

یکی از شهرهایی که امکان کاشت و پرورش این کاهوی پیچی یا به عبارتی آیسبرگ را در ماه های پاییز و زمستان را دارد شهر دزفول می باشد بخاطر اینکه این شهر دارای خاک های حاصلخیز و آب و هوایی متعادل می باشد.

فصل کاشت کاهو

در اوایل فصل بهار بذر کاهو کاشته می شود. در هر دو هفته یک بار باید بذر کاهو کاشته شود یعنی باید بذر افشانی صورت بگیرد که این کار باعث می شود بازدهی این محصول خوب باشد. توجه کنید که این گیاه را در مناطقی که دارای دمای کمتر از ۲۴ درجه می باشد پرورش داده شود زیرا این گیاه در دمای ۲۴ درجه و بالای آن سریعتر زرد می شود و شروع به تخم گذاری می کند. برای اینکه مزارع دارای در ماه های سرد سال دارای کاهو باشند بهتر است که در اواخر شهریور ماه یا اوایل مهر ماه دوباره بذر افشانی صورت بگیرد زیرا در این ماه ها از سال خاک سرد می باشد و بهترین دما برای رشد این گیاه است.

در زمان برداشت کاهو باید توجه شود که یک روز قبل از برداشت این گیاه بارندگی یا هیچ گونه آبیاری صورت نگیرد به علت اینکه وجود شبنم بر روی این گیاه باعث خرابی آن می شود در صورتی که این گیاه دارای شکستگی بر روی برگ های خود باشد.

اما توضیحاتی در خصوص نحوه ی بسته بندی کاهو این گیاه پرفدار دارای برگ های شککننده و ترد می باشد به به همین موقع قرار دادن در جعبه های صادراتی باید به مقدار بسته بندی آن ها توجه نمود تا اینکه این گیاه ها له و از بین نروند.

دقت داشته باشید که در کشور های دیگر نوع بسته بندی کالا در فروش آن ها بسیار تاثیر گذار می باشد که امروزه انتخاب نوع بسته بندی در شرکت های تجاری صادرات و واردات امری بسیار مهم است که حتما به روز و جدید باشد.

صادرات کاهو در کشور ایران شامل دو مدل رومانو و آیسبرگ هست. مقدار وزن مناسب برای بسته بندی کاهو چیزی در حدود ۸ کیلو گرم تا ۱۲ کیلوگرم می باشد. این وزن ایده آل ترین وزن مورد نظر برای بسته بندی می باشد زیرا وزن بیشتر از این مقدار باعث ایجاد فشار بر روی این گیاه و خفگی و خرابی آن می شود. قابل ذکر است که چون گیاه کاهو در دمای بالا دچار خرابی می شود بهتر است که بعد از برداشت حتما در سرد خانه ها نگه داری شود و به هنگام صادرات در ماشین هایی که دارای یخچال یا سیستم خنک کنندگی هستند قرار داده شود. هدف در کالا های صادراتی بخصوص در حیطه ی گیاهان و میوه جات این نیست که فقط سالم به کشور مقصد برسد بلکه هدف این است که به مشتریان آن کشور این اطمینان داده شود که محصول وارد شده از این کشور دارای ماندگاری بالایی است.

توجه کنید به هیچ عنوان کاهو ها را به صورت فله ای به کشور دیگر ارسال نکنید زیرا بر اثر گرما و فشار وارده این گیاهان دچار خرابی می شوند و در این صورت زیان زیادی از لحاظ مالی به شما وارد می‌شود.

بسته بندی کاهوی رومانو

جعبه ی مورد نظر دو ریفه باشد. وزن کاهوی داخل آن از ۱۰ کیلوگرم بیشتر نباشد.

بسته بندی کاهوی آیسبرگ

جعبه ی بسته بندی این نوع کاهو باید تک ردیف باشد. تعداد کاهوی قرار داده شده در آن نباید بیشتر از ۱۰ عدد باشد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *