یکی از مهمترین نیاز های کشور، نیاز به صادرات و واردات می باشد. چرا که واردات کشور به منظور تامین نیازهای کشور از جمله ضروریات می باشد. صادرات نیز به دلیل کسب درآمد حائز اهمیت خواهد بود.

در حالت کلی می توان گفت صادرات و واردات یکی از ارکان اصلی کشور به حساب می آیند و در بسیاری از کشور ها منبع درآمد دولت محسوب می شوند. کلیه امور صادرات و واردات در گمرک کشور بررسی و پردازش شده و اجرا می شوند.

در کشور ایران نیز صادرات و واردات به صورت وسیع انجام شده و یکی از منبع درآمد های این کشور می باشد. صادرات و واردات قوانین خاص خود را داشته و هر کسی اجازه این کار را نخواهد داشت.

چرا که شخص صادر و یا وارد کننده باید شرایط و ویژگی هایی داشته و توسط گمرک مورد تایید بوده باشد. معمولا کالاهایی از طریق واردات به کشور وارد می شوند که در داخل کشور تولید نشده و یا اندازه آنها کم است. و وارد کننده آن را جهت فروش در بازار کشور وارد می نماید. البته خود دولت نیز واردات برخی کالا ها را در اختیار دارد.

معمولا کالاهایی از طریق صادرات به کشورهای خارجی ارسال می شوند که تولید کشور بوده و مازاد مصرف داخلی بوده باشد. در ادامه به بررسی کامل صادرات و واردات پرداخته ایم:

قوانین صادرات و واردات

قوانین صادرات و واردات

صادرات و واردات قوانین مختص به خود را دارند که در هنگام ورود کالا و یا خروج آن حتما باید به این قوانین توجه شود. یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام صادرات و واردات به آن توجه شود، قوانین گمرک می باشد. چرا که به هر نوع کالایی اجازه ورود و خروج داده نخواهد شد. به همین منظور باید قبل از هرچیزی از لیست ممنوعات ورود و خروج اطلاع داشته باشید.

برای هرگونه عمل صادرات و واردات نیاز به کارت بازرگانی خواهد بود که کارت بازرگانی نشان دهنده صلاحیت شخص برای صادر کردن و یا وارد کردن کالا می باشد. بدون داشتن کارت بازرگانی امکان هیچگونه صادرات و واردات وجود نخواهد داشت.

هر کشور مختص خود قوانینی برای صادرات و واردات در نظر گرفته است که باید حتما رعایت شوند. تمامی هزینه های گمرکی به صورت دقیق محاسبه شده و توسط تاجر باید پرداخت شوند. گمرک برای محاسبه هزینه ها، هزینه نگهداری ( انبار ) را نیز محاسبه خواهد نمود به همین دلیل در صورت افزایش زمان باقی ماندن جنس در گمرک میزان هزینه ها نیز افزایش خواهند یافت.

قوانین صادرات و واردات هر ساله توسط وزارت بازرگانی بروز شده و می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی وزارت بازرگانی از قوانین جدید گمرکی مطلع شوید.

مراحل صادرات و واردات

صادرات و واردات مراحل مختص به خود را دارند که قبل از هرگونه اقدامی باید از این مراحل اطلاع داشته و طبق این مراحل اقدام نمایید. در ابتدا باید از قوانین صادرات و واردات به کشور را مطالعه نمایید. چرا که تمامی کالا ها اجازه ورود و خروج از کشور را نخواهند داشت.

پس از اینکه از قوانین با خبر شدید باید یکی از کالا ها را انتخاب نمایید. گمرک مراحل خاص خود را خواهد داشت. به گونه ای که هر یک از کالا ها در بخش های جداگانه بسته بندی و نگهداری شده و دسترسی به آنها به سهولت امکان پذیر می باشد.

یکی دیگر از موارد قابل توجه، وسیله نقلیه ای است که به وسیله آن کالا را جابجا خواهید نمود. وسیله نقلیه نقش اساسی در قیمت تمام شده کالا و در نتیجه قیمت عرضه خواهد گذاشت. به همین جهت بهتر اس وسیله نقلیه ای مقرون به صرفه انتخاب نمایید. اما حفظ کیفیت محصول یکی از مهمترین موارد می باشد.

برای صادرات و واردات بهتر است از شرکت های فعال در این زمینه کمک بگیرید. چرا که مسئولین این شرکت ها علم کافی به مراحل صادرات و واردات داشته و می توانند بهترین بازده را داشته باشند. شرکت های متعددی در داخل کشور فعالیت می نمایند که می توانند هم قیمت و هم زمان تحویل کالا را به حداقل کاهش دهند.

انواع صادرات و واردات

کالاهای صادراتی و وارداتی با یکدیگر تفاوت دارند و برای آنها قوانین مختلفی در نظر گرفته شده است. برخی کالا ها ورود بلامانع داشته و برخی کالا ها اجازه ورود نخواهند داشت. در ادامه به بررسی انواع کالا های صادراتی و وارداتی پرداخته ایم:

کالای مجاز: کالاهای مجاز به مجموعه کالاهایی گفته می شود که هیچگونه مانعی برای ورود و یا خروج از کشور ندارند. به گونه ای که می توان بدون کسب مجوز این اجناس را جابجا نمود.

کالای مشروط: برخی کالا ها ورود ممنوع ندارند اما باید برای وارد کردن آنها جواز عبور داشته اید. کسب اجازه نقل و انتقال کالا باید متناسب با نوع کالا از سازمان مربوط بوده باشد. که بدون داشتن مجوز امکان صادرات و واردات آن وجود نخواهد داشت.

کالای ممنوع: این کالا ها به مجموعه اجناسی گفته می شود که خرید و فروش آنها ممنوع شده باشد. این کالا ها معمولا یا توسط اسلام و یا توسط دولت ممنوع شده اند. که در هر دو صورت به هیچ وجه اجازه ورود به کشور صادر نخواهد شد.

لازم به ذکر است که تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی باید مورد بازدید گمرک قرار گرفته و پس از بازدید فنی اجازه و یا عدم اجازه ورود آن صادر گردد. لازم به ذکر است که کالاهای غیر مجاز مانند مشروبات الکلی، به هیچ وجه امکان رد شدن از گمرک نداشته و ضبط خواهند شد. برای آشنایی بیشتر می توانید به محصولات صادراتی ایران مراجعه نمایید.

مزایای صادرات و واردات

صادرات و واردات مزایای بسیاری برای کشور خواهد داشت. یکی از مهمترین مزایای آن می توان به تنظیم بازار اشاره کرد. صادرات مزایای بسیاری خواهد داشت که از جمله این مزایا می توان به سود داخلی اشاره کرد. صادرات یکی از منابع تامین درآمد می باشد که برای کشور درآمد بسیاری به همراه خواهد داشت.

همچنین می توان به ازای کالایی که صادر می شود کالاهای مورد نیاز کشور را وارد نمود که می تواند کمک بسزایی در تامین نیازهای مردم داشته باشد. برخی کشور های معامله گر با ایران با این روش عمل می کنند. به گونه ای که مثلا به ازای نفت، پوشاک وارد کشور ایران می شود.

منابع:
https://fa.wikipedia.org/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
شروع گفت و گو
واتساپ