حوالجات ارزی

iban چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود

پرداخت‌های بین‌المللی به بخشی مهم از زندگی بسیاری از افراد تبدیل شده است. ارسال حواله ارزی به دلیل امنیت و سرعت بالای پرداخت، یکی از محبوب‌ترین روشهای انتقال پول در دنیاست. کد ایبان (IBAN) یکی از مولفه‌هایی ست که راحتی انتقال حواله را بیش از پیش کرده است. اما آیا می‌دانید معنی iban چیست و چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟ در ادامه قصد داریم در مورد آن بیشتر توضیح دهیم. اگر شما هم قصد ارسال حواله در سریعترین زمان ممکن با کمترین نرخ کارمزد را دارید کافی ست با کارشناسان ما در آوات تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

ایبان چیست

ایبان چیست

منظور از iban چیست. در واقع iban مخفف عبارت international Bank Account Number به معنای شماره حساب بانکی بین‌المللی ست. این کد حساب حداکثر ۳۴ کاراکتر و از مجموع حروف و ارقام تشکیل شده است (در کشورهای مختلف کد ایبان می‌تواند ارقام مشخصی داشته باشد). این کد حساب به حساب‌های اتحادیه اروپ تعلق می‌گیرد و ارسال و جا به جایی پول به این حساب‌ها را تسهیل می‌کند. در واقع این کد را می‌توان معادل شناسه شبا یا شمآره شبای دانست که در زمان افتتاح حساب به حسابهای کشور ما تعلق گرفته و یک کد ۲۶ رقمی ست.

فایده‌ی ایجاد iban حساب چیست

در گذشته به دلیل یکسان نبودن فرمت‌ حساب‌های بانکی، اختلالات زیادی در زمان واریز پول به حساب افراد رخ می‌داد. ایبان توانست با یکدست کردن فرمت حسابها نقل و انتقال بانکی را بسیار آسان و سریع کند. بنابراین مزایای استفاده از IBAN را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد:

 • شناسایی سریع کشور مقصد
 • مشخص کردن یک شماره حساب خاص
 • بررسی اصالت حساب و جلوگیری از واریز اشتباه
 • کشورهای حوزه iban کدام کشورها هستند

بسیاری از کشورهای دنیا از این کد برای تسهیل انتقال پول استفاده می‌کنند از جمله کشورهای حوزه اروپا و یورو، بحرین، برزیل، کاستاریکا، جمهوری دموکراتیک تیمور شرقی، جزایر فارو، جبل الطارق، مقدونیه، سن مارینو، قطر، جزایر ویرجین آیلند انگلستان و …

تفاوت بین IBAN و شماره حساب

تفاوت بین IBAN و شماره حساب

IBAN مخفف شماره حساب بانکی بین المللی است. درواقع IBAN یک شماره حساب جدید نیست، بلکه فرمت جدیدی برای شماره حساب بانکی موجود است که در سطح بین‌المللی شناسایی می‌شود. IBAN تنها ارتباطات و پردازش تراکنش‌های پرداخت را تسهیل می‌کند.

آیا دادن کد IBAN به دیگران بی‌خطر است

فقط دادن شماره‌ی IBAN کار خطرناکی نیست، زیرا افراد و بانکها برای جا به جایی پول به حساب شما به این کد نیاز دارند. از این نظر هم کد ایبان مانند کد شباست که برای دریافت پول به موسسات یا بانکها اعلام می‌کنید. فرمتی از شماره حساب که تنها به درد جا به جایی پول می‌خورد و قابل سوءاستفاده نیست. اما از دادن آن به افراد حقیقی و عادی خودداری کنید. زیرا اگر کلاهبرداران به شماره حساب بانکی شما دسترسی پیدا کنند، می‌توانند از آن برای نقل و انتقالات یا پرداخت‌های جعلی ACH استفاده کنند. به عنوان مثال، کلاهبرداران می‌توانند از جزئیات حساب بانکی شما برای خرید آنلاین محصولات استفاده کنند. بنابراین تنها آن را در اختیار بانک یا موسسات معتبر بگذارید.

فرمول شماره ایبان چیست

همانطور که کد شبا بانک از حروف و عدد تشکیل شده است، در ساخت iban هم از همین ترکیب حروف و عدد استفاده شده است. با این تفاوت که حداکثر از ۳۴ کاراکتر تشکیل شده است. اما نکته این است که این اعداد و حروف تصادفی نیستند و هر کدام نشان دهنده‌ی مولفه‌ای هستند. فرمول ساخت کد iban چیست؟ هر کد ایبان از چهار بخش کلی تشکیل شده است:

 • کد حرفی کشور سازمان بین المللی استاندارد (ISO) کشوری که حساب در آن افتتاح شده استبرای مثال حروف Gr برای کشور یونان، NL برای هلند، PT برای پرتغال و … است.
 • بخش بعدی شماره چک است که یک عدد دو رقمی می‌باشد.
 • سپس کد بانک، موسسه مالی و شعبه‌ای که به آن حساب خدمات می‌دهد درج می‌شود.
 • و در پایان شماره حساب بانکی فرد قرار دارد.

فرمول شماره ایبان چیست

یک نمونه کد ایبان را در ادامه برررسی می‌کنیم:

IT89 3704 0044 0532 0130 00

 • IT به معنای کشور ایتالیا
 • ۸۹ شماره چک
 • ۳۷۰۴ کد بانکی
 • ۰۰۴۴ ۰۵۳۲ ۰۱۳۰ ۰۰ شماره حساب بانکی فرد

نحوه استعلام IBAN

چطور می‌توان کد حساب را بدست آورد. به طور معمول شما می‌توانید کد IBAN را با ورود به سیستم بانکداری آنلاین بدست آورید. همانطور که بهترین روش استعلام شبا چیست؟ نرم افزارهای مربوط به خدمات کارت یا حساب. بعلاوه کد ایبان روی برگه‌های خدمات بانکی نیز چاپ می‌شود (سمت راست بالای صورت حساب بانکی). در نهایت اگر به هیچکدام دسترسی نداشتید می‌توانید با بانک تماس بگیرید یا از ماشین حساب IBAN برای بدست آوردنش استفاده کنید. ماشین حساب IBAN یک سایت آنلاین است که شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات مربوط به حسابتان به راحتی کد ایبان خود را بدست آورید.

تفاوت IBAN با Swift code چیست

سوئیفت یکی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین سیستم‌های جهان برای ارسال حوالجات ارزی ست. شعب گسترده‌ی آن و خدمات گسترده‌ و خوبی که در زمینه‌ی جا به جایی پول ارائه می‌کند، باعث شده است که این سیستم توسط بسیار از افراد به عنوان گزینه‌ی اول انتقال انواع حواله مانند حواله روبل به روسیه، حواله لیر به ترکیه، حواله یوآن به چین و … در نظر گرفته شود. در این سیستم نیز برای انتقال بهتر پول از کدی به نان کد سوئیفت استفاده می‌شود.

کد سوئیفت تفاوت‌های زیادی با کد IBAN دارد. در درجه‌ی اول کد سوئیفت نشان دهنده‌ی یک حساب بانکی نیست. در حالی که از کد SWIFT برای تعیین یک بانک خاص استفاده می‌شود، IBAN حساب بانکی فردی را که برای نقل و انتقالات بانکی بین المللی استفاده می‌کنید، شناسایی می‌کند.

به جز آن شکل کاراکترها نیز متفاوت است. کد سوئیفت یک کد حداکثر ۱۱ کاراکتری متشکل از حروف و عدد است که نشان دهنده‌ی کد بانک گیرنده، کد کشور؛ کد مکان دو رقمی و کد شعبه‌ی سه رقمی ست. بعلاوه کد سوئیفت گستردگی بیشتری نسبت به کد IBAN دارد و تنها مختص حسابهای اروپایی نیست.

تفاوت IBAN با Swift code چیست

تفاوت IBAN با Bic چیست

یکی دیگر از کدهایی که احتمالاً نام آن را شنیده باشید، کد BIC است. تفاوت بیک با iban بانک چیست؟ این کد یک کد جدید نیست و در واقع عبارتی ست که برای کدهای سوئیفت استفاده می‌شود. بنابراین این کد همان کد سوئیفت است که در بالا توضیح داده شد و از همان کاراکترها تشکیل شده است.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *