صادرات و واردات

واردات غلات از روسیه

واردات غلات از روسیه

 

سالیان سال است ،که غلات و گونه های گندمیان،در مصرف غذایی روزانه ،انسانها نقش بسزا وغیر قابل انکاری دارد، طبق تحقیقات زیادی که توسط تاریخ شناسان و باستان شناسان ،بر روی تمدنهای اولیه و خانه ها و روستاهای از بین رفته قدیمی انجام داده اند ،موفق شده اند نشانه های از کشت و کار غلات،به خصوص گندم را ردیابی نمایند .

طبق تحقیقات بعمل آمده در قسمت جنوب غربی کشور مرز مشترک با دو کشور عراق و ترکیه به این نتیجه رسیدند که سرزمین میانرود محلی دربین ایران و عراق و ترکیه هزاران سال پیش حتی میتوان گفت قبل از میلاد مسیح مردمان این کهن سرزمین به کشت و کار غلات (برنج، گندم) می پرداختند.

خوب چیزی دور از ذهن نیست،بشر چه از نوع اولیه و چه امروزی همیشه به نان و غذا نیاز داشته است برای همین هرجا تمدن کوچک یا بزرگی بوجود آمده است و جامعه ای را تشکیل داده اند، شما به وضوح رد پایی از غلات بخصوص گندم و برنج را خواهید دید.

جالب است بدانید که دو محصول زراعی گرمسیرچه نقش بسزای در بوجود آمدن دو تمدن و فرهنگ بزرگ در آسیا و افریقا شده اند، بله ؛ برنج در بوجود آمدن تمدن اولیه چین امروزی، و ذرت در بوجود آمدن تمدن آفریقا.

بالاترین سرانه مصرف غلات ابتدا به کشورهای آسیایی و آفریقایی تعلق دارد که بیش از ۸۰% مصرف غذای شان را تشکیل میدهد. و سپس اروپا حدود ۴۵% و در نهایت آمریکا با کمترین مصرف.

 

همانطور که میدانید غلات جزء کالاهای مصرفی با ارزش غذایی بالا می باشد که در ایران در دسته مواد غذای پرمصرف سرانه کشور قراردارد،

 

غلات چیست؟

غلات را به دو دسته؛ تک لپه ای و دو لپه ای ها تقسیم بندی می شوند، گیاهانی از خانواده گندمیان،همانطور که میدانید محصولات زراعی گندمیان جزء گیاهان علفی هستند با دانه های ریز و تک لپه ای،محصولات زراعی معمولا کشت یکساله دارند ،و تنها در یک فصل می توان آنها را کشت و برداشت کرد،و بعد از یکسال زمین زراعی را برای کشت آماده کرد.

گونه گرمسیر غلات؛ برنج، ذرت ، و ارزن، می باشد ،همانطور که از نام گونه ای این محصول مشخص است در فصل گرما یا اواخر بهار و اوایل تابستان کشت شده، و در اواخر پاییز فصل برداشت این محصول سر می رسد.

بدلیل مصرف ،کشورهای آسیایی از غلات ،به صورتی که میتوان گفت تقریبا نیمی از کل نیازهای غذایی انسان بصورت مستقیم از انواع غلات تامین میگردد بخصوص گندم و برنج که در راس جدول تولید و مصرف غلات قرار دارد از همین رو نزدیک به هفتاد درصد سطح زیر کشت،جهان را غلات اشغال نموده است.
تولید غلات: اگر مایلید از نحوه صادرات مواد غذایی به روسیه آشنایی پیدا کنید بد نیست که این مقاله را مطالعه نمایید.

 

تولید گندم، برنج، و ذرت :

برنج غذای عمده مردم آسیا و جنوب اروپا میباشد در واقع در تمامی نواحی گرم ومرطوب کاشت می شود،همانطور که میدانید این غله باید در نواحی گرم و مرطوب کاشت شود و در هر فصلی هم نمی توان عمل کاشت را انجام داد بلکه در برخی از فصلها ی سال که بتوان زمین را برای کشت برنج آماده کرد یا در اصطلاح کشاورزی زمین را غرق آب یا گل_ اب نمود .

ولی داستان کشت گندم کمی متفاوت تر می باشد و حتی دست ما را برای کشت کمی بازتر می گذارد،گندم به عنوان غله ای سازگار است که عمدتا در زمینهای چمن و همچنین در جاهای که آب و هوا سرد باشد هم رشد میکند، بله همانطور که گفته شد:گندم جزء غلاتی است ، که در نواحی با چمنهای طبیعی و نواحی سردسیر هم کشت میشود.

گندم به عنوان غله ای سازگار در تمام فصول در سراسر جهان کاشت می شود،به طوری که در هر ماه از سال، گندم در یکی از نقاط جهان در حال برداشت میباشد.
ذرت هم به عنوان یک غله، پر مصرف دیگر در مناطق گرمسیر و مناطقی که مرطوب هستند و آب و هوای مرطوب و حرارت کافی در فصل زراعت فراهم باشد رشد می کنند.

 

غلات و ارزش غذای

 

غلات دارای ارزش غذایی بالا است ولی یک غذای کامل برای انسان به حساب نمی آید. غلات دارای هیدرات کربن،پروتئین،و مواد معدنی و ویتامین است،که در بخش نگهداری و تهیه مقداری از مواد مغذی خود را از دست میدهد.

دانه روغنی غلات که گندمه نام دارد،منبع خوب انرژی است و جالب است بدانید، میزان پروتئین برنج از گندم کمتر است.مقدار ویتامین ضروری در برنج که همان تیامین است، در برنج صیقل داده شده و هم از برنج قهوه ای کمتر می باشد،زیرا هنگامی که برنج به شالیکوبی برده میشود،در این مرحله سبوس برنج از بین می رود و مستحضرید که سبوس برنج خود به تنهایی حاوی ویتامینهای زیادی می باشد و در این مرحله سبوس از برنج جدا شده و در نتیجه قسمتی از ویتامین ضروری برنج از بین میرود.

برای همین غلات در بخش تهیه قسمتی از ویتامین های لازم خود را از دست داده و غذای کامل محسوب نمیشوند،و یک رزیم غذای متعادل نیست.در واقع اسید آمینه غلات و همچنین ویتامین موجود در آنها محدود است،پس یک فرد برای اینکه بتواند ویتامین بدن را از طریق غلات کامل کند باید مقدار بسیار زیادی غلات مصرف کند که به بیماری چاقی مبتلا می شود زیرا غلات حاوی مقدار زیادی هیدرات کربن است.

 

پس برای کامل کردن یک رزیم غذای متعادل نیاز است در کنار غلات، از سبزیجات و پروتئین های حیوانی مصرف شود.و باز هم نقش غلات را در پروتئین حیوانی میتوان به راحتی مشاهده کرد،همانطور که نقش چرخه غذایی را می دانید چهارپایان از علفها وو گندمیان تغذیه می کنند که در بین آنها غلات هم می باشند در نتیجه از آنها تغذیه می کنند و ما هم از گوشت و شیر پروتئین این موجودات. با ارزش و اینگونه چرخه غذایی کامل میشود.

 

واردات غلات

ایران در سالهای اخیر واردات گندم را به دلیل خودکفایی در تولید گندم ممنوع کرده است.در اثر این تصمیم میزان تجارت گندم روسیه و قزاقستان با ایران کاهش پیدا کرده است،همسایگی و نزدیکی ایران و روسیه دارای مزیت منطقه ای است.

در سیاست کشاورزی ایران در بخش کشت غلات،وزارت کشاورزی تمام تلاش خود را برای تولید بیشتر غلات بکار گرفته ولی متاسفانه در شرایط موجود هنوز به خواسته خود نرسید هایم.

البته دولت در صدد ایجاد، امکانات لازم برای بوجود آوردن شرایط لازم جهت ایجاد کشاورزی و امکانات آبیاری نوین مانند آبیاری قطره ای یرلی غلاتی مانند جو گندم و ذرت کرده است که پیشرفت بسیار خوب و چشمگیری را هم داشته است.در گذشته سیستم ابیاری این محصولات از طریق باران بوده است که تاثیرات منفی زیادی داشت و در واقع با رشد منفی محصولات به دلیل شوری آب مواجه می شدیم.که این امر خود تهدید جدی برای تولید محسوب میشود.

 

 

روشهای جدید آبیاری غلات

آبیاری به شیوه نوین در تهیه غلاتی با کیفیت نقش بسزایی داشته و باعث رشد پنجاه درصدی محصولات ما در سالیان اخیر گردیده است و این خبر مسرت بخشی در خودکفایی می باشد.

هرچند این نوع آبیاری برای دولت هزینه های زیادی را در بر داشته ولی با حمایت های دولت و استقبال کشاورزان نسبت به این عمل منجر به افزایش تولید و بهره وری شد که اثرات آن را در بازار محصولات غلات مشاهده می کنیم.

همچنین دولت در صدد آن است،این روش نوین را در بخشهای بیشتری از کشور با عنوان آبیاری قطره ای یا آبیاری نوین زیر کشت ببرد تا تولید محصولات را بالا ببریم و همچنین در فکر مبارزه با آفات و بهسازی خاک و بهره وری بیشتر از زمینهای کشاورزی داشته باشیم.
شرایط مناسب برای تولید غلات و دانه های غلات امروزه بزرگترین منابع تامین کننده انرژی در جهان محسوب می شوند بخصوص برنج،گندم،ذرت

به دلایل شرایط ایجاد شده در کشت این محصول با ارزش سیاست گذاران بخش صنایع غذایی کشور صلاح به واردات غلات از کشور روسیه نمودند تا کشور عزیزمان به خودکفایی کامل برسد.

به امید روزی که به خودکفایی کامل برسیم و دیگر نیازی واردات نداشته باشیم و تنها صادر کننده باشیم.

.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *