واردات جنس از چین، یکی از مقوله‌هایی است که در بازار اقتصادیی دنیای امروز، از اهمیت زیادی برخوردار است. برای واردات جنس از چین، در ابتدا باید جنس مورد نظر را انتخاب کرد و سپس به دنبال فروشنده جنس بود.

برای انتخاب جنس خود، باید شرایط کشور مورد نظر و کشور خود را در نظر بگیریم و بعد از آن به سراغ فروشنده برویم. قبل از انتخاب جنس، باید قیمت آن را در کشورهای دیگر جستجو کرده و انواع پرطرفدار آن را تشخیص دهیم.

شرکت‌های بسیاری وجود دارند که در انتخاب فروشنده می‌توانند به راهنمایی افراد بپردازند. فروشنده‌ها در چین شامل مونتاژ کننده، شرکت‌های بزرگ و کوچک و شرکت‌های وارد کننده می‌شوند.

 

اجناس وارداتی از چین

 

برای واردات جنس از چین، باید مشخصات فنی و لیست قیمت کالا را بشناسیم. برای دریافت قیمت باید با فروشنده‌های چینی چانه زده و خود را برای دریافت جنس، آماده کنیم.

واردات جنس از چین، مستلزم این است که نمونه جنس وارداتی از چین را دریافت کنیم تا بتوانیم کیفیت آن را شناخته و با دقت و بررسی بر روی آن، مطمئن شویم که استانداردهای لازم را دارد. در مرحله بعد هر دو طرف بر سر قیمت و شرایط دیگر توافق می‌کنند و پیش فاکتور دریافت خواهد شد. برای واردات جنس از چین، باید از تعرفه گمرکی و شرایط واردات نوع جنس از چین اطلاع داشته باشیم.

اگر پیش فاکتور و قوانین گمرکی آن آنالیز شده و شرایط در این زمینه مساعد باشد، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و گمرک را بررسی کرده و بعد از آن تصمیم نهایی گرفته می‌شود. آخرین مرحله از واردات جنس از چین، تعیین نهایی قیمت کالاهای مورد نظر است که هزینه‌های واردات، ترخیص و حمل و نقل را هم شامل می‌شود. به این شکل تمامی کالاهای وارداتی از چین بررسی و بودجه بندی می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه
آشنایی با شرایط و روشهای واردات تجهیزات پزشکی

 

اقتصاد چین

چین در سال ۲۰۱۳ عنوان دومین اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داد. ایالات متحده آمریکا مقام اول اقتصادی دنیا را دارد. تولید ناخالص داخلی چین در حدود ۹.۴۹۶تریلیون دلار است. واردات جنس از چین، یکی از مواردی است که مورد توجه بسیاری از کشورهاست. ذخایر ارز خارجی چین که از طریق تجارت به دست آماده است، در سال ۲۰۱۰ در حدود نزدیک به ۳تریلیون دلار تخمین زده شده است.

چین همچنین بیشتر از ۱.۱۶تریلیون دلار اوراق قرضه دولتی از آمریکا خریداری کرده است. چین ارز خود را ارزان نگه داشته است و همین امر سبب شده که تنش‌هایی بین این کشور با دیگر کشورها در زمینه واردات جنس از چین، ایجاد شود. از دیگر مواردی که در زمینه تجارت با چین به چشم می‌آید و مورد انتقاد قرار می‌گیرد است که حجم گسترده‌ای از اجناس تقلبی را شامل می‌شود.

 

کالاهای وارداتی از چین کدامند؟

 

امروزه در سراسر دنیا، بیشتر از ۸۰درصد واردات جنس از چین، صورت می‌گیرد. طبق نظر شرکت‌ها، واردات جنس از چین، در چند سال اخیر، رشد بالایی داشته‌ است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های مختلف در زمینه انتقال کالا، که در زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود، انتقال کالا از چین هم بیشتر شده است.

برای واردات جنس از چین، در ابتدا باید اجناس مورد نیاز را شناخت. واردات جنس از چین در کشور آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، محصولاتی مانند منسوجات اسباب‌بازی، مبلمان ماشین‌آلات، تجهیزات الکتریکی اپتیک و تجهیزات پزشکی را شامل می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه واردات بدلیجات از چین بصورت عمده مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه
واردات پوشاک از ترکیه

 

شرایط واردات جنس از چین

 

۱-مهم‌ترین شرایط واردات جنس از چین داشتن مجوز و استانداردهای مربوط به واردات کالا و ارائه اسناد حمل و نقل است.

۲-شاید بتوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین شرایط واردات جنس از چین را داشتن کارت بازرگانی دانست. داشتن کارت بازرگانی سبب می‌شود که اسنادی مثل پروفرما به نام فرد متقاضی صادر شود. اما در صورت نداشتن کارت بازرگانی باید از شرکت‌های بازرگانی خدمات گرفته شود. بنابراین ثبت سفارش در وزارت بازرگانی قبل از پرداخت انجام شده و ایران کد و مجوزهای اولیه استاندارد دریافت خواهد شد.

۳-از دیگر شرایط واردات جنس از چین، هماهنگی حمل و نقل کالا و پیش نویس و اصل اسناد حمل از فروشنده دریافت شده و رسیدن کالا به گمرک و اسناد کشتی رانی‌ها دریافت خواهد شد.

۴-دریافت اسناد تامین ارز و اسناد بازرسی از دیگر شرایط واردات از چین است و دریافت مجوز از سازمان های ذیربط بعد از ورود کالا دریافت می‌شود که باید قبل از انجام واردات، مراحل اداری آن طی شده باشد.

۵- در صورت لزوم، چنانچه کالا به دیگر گمرکات ترانزیت شد، مدارک و توضیحات کامل آن برای انجام امور ترخیص آماده و مراحل ترخیص کالا انجام شود.

 

واردات و ترخیص جنس از چین

 

برای واردات جنس از چین، باید به مذاکره با فروشنده چینی پرداخته و بعد از توافق بر سر قیمت جنس، تعداد و مقدار جنس، زمان تحویل آن و نحوه حمل جنس و… به انعقاد قرارداد اقدام کنید.

بعد از بستن قرارداد و قبل از تحویل دادن جنس، باید جنس را معاینه فنی کرده و از کیفیت آن و سلامت جنس وارداتی، اطمینان حاصل کنید. پس از اینکه از سلامت و کیفیت جنس، مطمئن شدید پیش فاکتور و پکینگ لیست آن را از فروشنده چینی دریافت کرده و جنس را مطابق آنچه در قرارداد ذکر شده است به گمرک انتقال دهید.

پیشنهاد مطالعه
صادرات کالا به عراق

در مرحله بعد ، روند ترخیص کالا پیش رو است که در یکی از گمرکات ایران انجام می‌شود. واردات جنس از چین می‌تواند در هر یک از گمرکات ایران انجام شود اما ترخیص جنس وارداتی در گمرک بندرعباس انجام می‌شود. در گمرک ایران، مطابق با قوانین گمرکی، تشریفات اداری انجام و مجوز ترخیص جنس دریافت می‌شود.

به این شکل واردات در مرحله ترخیص کالا فرایندی زمان‌بر را طی می‌کند. به همین دلیل بهتر است زیر نظر یک شرکت بازرگانی متخصص و قابل اعتماد انجام دهید تا روند واردات با سرعت بیشتر و هزینه کمتر صورت بگیرد. به این شکل با واردات به صورت ارزان‌تر، می‌توان نبض بازار را راحت‌تر در دست گرفت.  پروسه واردات جنس از چین یک پروسه زمان‌بر است که باید مراحل آن به ترتیب انجام شود تا اینکه بتواند به نتیجه درست برسد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه واردات از چین به مقاله ای با نام آموزش واردات از چین مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09120630997 تماس جهت مشاوره در واتس اپ