ایران و ترکیه دو کشور همسایه هستند که از دیرباز روابط اقتصادی داشته‌اند. این دو کشور در زمینه صادرات و واردات فعالیت داشته‌اند. صادرات ایران به ترکیه از گذشته وجود داشته و کالاهای متنوعی را شامل می‌شد. سطح روابط ایران و ترکیه هر روز افزایش می‌یابد.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور در سطح بالایی است و ظرفیت برای افزایش آن نیز وجود دارد. لیست کالاهای صادراتی به ترکیه نشان می‌دهد که بیشترین کالاهای ایران در زمینه صادرات به ترکیه در بخش کشاورزی است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در بخش کشاورزی

کالاهای صادراتی ایران به ترکیه

صادرات ایران به ترکیه بیشتر در بخش کشاورزی مطرح است. لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در این بخش، عبارت از خشکبار، خرما، میوه‌های خشک و هندوانه هستند. در سال‌های اخیر صادرات این کالاها از ایران به ترکیه تنوع بیشتری داشته است به طوری که میزان صادرات ایران به ترکیه در ماه‌های نخستین امسال یعنی سال ۹۷در حدود ۵۸ میلیون دلار و در حجم ۱۰۰۰تن صورت گرفته است.

در همین زمینه واردات ایران از ترکیه در حدود ۱۱۲میلیون دلار بوده است. ایران همچنین در سال ۹۶ در حدود ۲۱۷میلیون دلار محصولات کشاورزی به ترکیه صادر کرده است و در مقابل آن مبلغ ۵۰۳میلیون دلار محصول از ترکیه وارد ایران شده است.

در سال‌های اخیر روابط تجاری ایران و ترکیه در زمینه محصولات کشاورزی رشد بیشتری داشته است و قراردادهای همکاری در زمینه توسعه این روابط در جهت کشت و زرع، زنبورداری، شیلات، دامداری و دیگر فناوری‌های کشاورزی صورت گرفته است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در زمینه غیرکشاورزی

نفت و گاز در لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه قرار می‌گیرند. پس از گاز طبیعی، محصولات پتروشیمی را می‌توان از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه دانست.

آمارها نشان می‌دهند که کالاهای فلزی و عناصری مثل روی و مس به شکل خام، سومین گروه از لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه هستند. در این آمارگیری محصولات کشاورزی در رده چهارم قرار می‌گیرند.

می‌توان گفت ایران در تجارت با ترکیه کشوری خام فروش محسوب می‌شود و کالاهای صنعتی در آن، بخش ناچیزی از صادرات ایران به ترکیه را به خود اختصاص می‌دهند.

آمار صادرات ایران به ترکیه

آمار صادرات ایران به ترکیه

اداره آمار ترکیه میزان صادرات ایران به ترکیه را در ۹ماه اول سال جاری در حدود ۲.۹درصد نسبت به سال گذشته دارای کاهش دانست و این میزان را ۵.۶۶۴ میلیارد دلار تخمین زد.

طبق این آمار ایران را می‌توان هفتمین صادر کننده کالا به ترکیه در سال ۲۰۱۸ دانست. سهم صادرات ایران به ترکیه از کل صادرات این کشور در حدود ۳.۳درصد تخمین زده شده است.

واردات ایران از ترکیه نیز اخیرا کاهش یافته است و ایران که همواره جزو کشورهای واردکننده از ترکیه محسوب می‌شد امسال با کاهش واردات ۲۰درصدی از این فهرست خارج شد.

گزارش‌ها چنین نشان می‌دهند که صادرات ایران به ترکیه در سال ۹۶ در حدود 3,991,117,909 دلار بوده است که از این مقدار 2,349,299,405 دلار آن گاز طبیعی بوده است. لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که صادرات ایران به ترکیه در زمینه گاز طبیعی در حدود ۵۹درصد ارزیابی شده است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه سندی است که مشخص می‌کند میزان صادرات کالاها از ابتدای سال جاری تا شش ماه بعد از آن و تا ۱۶ شهریور در حدود ۲میلیارد و ۲۸۷میلیون بوده است.

در روز ۱۶ شهریور ماه ارزش صادرات ایران به ترکیه در حدود ۷۴۹ هزار دلار بوده است و در همین روز ایران در حدود ۱۱ میلیون و ۴۸۶ هزار دلار کالا از کشور ترکیه به کشور خود وارد کرده است. بنابراین ارزش کل واردات ایران از ترکیه از آغاز امسال تا شهریور ماه، مبلغی در حدود یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون و ۳۰۶ هزار دلار بوده است.

تراز تجاری ایران با کشور ترکیه 798 میلیون دلار مثبت ارزیابی شده است، اما از لحاظ در نظر گرفتن وزن، کالاهای صادراتی ایران هفت برابر وزن کالاهای وارداتی این کشور از ترکیه بوده است.

بیشترین وزن مربوط به کالاهای صادراتی ایران گاز طبیعی است که مقدار آن در حدود 12,473,412,995 کیلوگرم بوده و 1,891,183,377 کیلوگرم باقی مانده آن مربوط به دیگر کالاهای موجود در این زمینه است.

 

کالاهایی که به ترکیه وارد می‌شوند

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان دهنده متقاضیان خاص این کالاهاست. در لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه محصولاتی مثل پسته، خرما، کشمش، هندوانه و آبمیوه دیده می‌شوند. دیگر اقلام در زمینه صادرات ایران به ترکیه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های مربوط به نفت و گاز، آهن، فولاد،‌ آلومینیوم و روی هستند.

ارائه لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه به صورت کامل ناممکن است، زیرا این محصولات صادراتی در دوره‌های مختلف، یکسان نبوده و در هر زمانی به شکلی متنوع صادر شده‌اند.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که عمده صادرات ایران به ترکیه را محصولاتی مانند گاز طبیعی مایع شده، کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده، آهن و فولاد ممزوج نشده آلومینیوم به صورت کار نشده، گرید نساجی پلی پروپیلن، پلی اتیلن گرید بادی، اترهای مونو بوتیل اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد، روی و متانول در بر می‌گیرند.

محصولات عمده صادراتی این کشور که به صورت خوراکی ارائه شده‌اند محصولاتی مثل پسته، خرما، انگور بدون دانه، هندوانه و آب‌میوه تغلیظ شده را می‌توان نام برد. اقلامی مثل موز سبز تازه یا خشک شده، سیگار توتون‌دار، ماشین‌های نورد گرم و سرد برای فلزات، تخته‌های فیبری از چوب یا سایر مواد چوبی مربوط به آن، سوپر فسفات‌ها، مکمل‌های دارویی و کاغذ مقوا نیز در زمره کالاهای وارداتی ایران از ترکیه هستند.

 

افزایش صادرات ایران به ترکیه

کشور ترکیه از سال 2015 تخفیف‌هایی را در زمینه گمرک در نظر گرفت و همین امر سبب شد که لیست کالاهای صادراتی از ایران به ترکیه تغییر کند. بیشترین تخفیف‌های گمرکی در این زمینه به بخش کشاورزی تخصیص یافت.

واضح است که ایران نیز از این مورد بی‌نصیب نماند و صادرات ایران به ترکیه نیز افزایش یافت. بنابراین بازرگانان و تاجران ایرانی باید برای موفقیت در کار صادرات خود به ترکیه با اقتصاد، قوانین، قیمت‌ها، مالیات و تخفیف‌های گمرکی آشنا شده و در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشند.

قیمت‌های بازار ترکیه قیمت‌هایی واقعی نیستند و تجار باید از این مسئله مطلع باشند و قیمت‌های بازار را مبنای کار خود قرار ندهند تا با زیان مواجهه نشوند. زیرا بیشترین میزان هزینه در این کشور مربوط به مالیات است که به صورت ماهانه دریافت می‌شود.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان از این دارد که ترکیه یکی از اصلی‌ترین کشورها در زمینه واردات گاز از ایران محسوب می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09196713793 تماس جهت مشاوره در واتس اپ
واتساپ